Tu oczyszcza się blachę do produkcji felg, lodówek czy pralek. ArcelorMittal zakończył modernizację [ZDJĘCIA]

Blacha w kręgach fot. Materiały prasowe

W krakowskiej hucie zakończyła się modernizacji linii wytrawiania blach w walcowni zimnej. ArcelorMittal tłumaczy, że wpisuje się to w plan rozwoju części przetwórczej w krakowskim oddziale.

Blacha o długości nawet dwóch kilometrów powstająca w krakowskiej walcowni gorącej, jest zwijana w kręgi, a następnie trafia do klienta lub do dalszej obróbki – w walcowni zimnej.

Kręgi gorącowalcowane przed walcowaniem na zimno muszą być oczyszczone z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków żelaza powstałych podczas walcowania na gorąco. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa się na – długiej na 250 metrów – linii wytrawiania.

Ogromne zbiorniki z kwasem

Właśnie ta część zakładu, a dokładnie stacja regeneracji kwasu, została zmodernizowana. – Kwas solny wykorzystywany do oczyszczania blach krąży w szczelnym obiegu zamkniętym. Zużyty roztwór trafia do stacji regeneracji, gdzie przywracane są jego właściwości, tak, byśmy mogli go ponownie użyć – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający Jakości i Oddziału Wyrobów Płaskich w ArcelorMittal Poland.

Wymiana zbiorników w stacji regeneracji kwasu solnego była nie lada wyzwaniem. By umieścić w hali te zbiorniki, czyli kolumny o wysokości kilkunastu metrów, trzeba było wcześniej przebudować dach i zamontować specjalne otwierane pokrywy. Sam proces produkcji kolumn był nietypowy, bo w związku z tym, że nie mogły być stalowe, zastosowano technologię ich wytwarzania metodą podobną do tej używanej przy budowie kadłubów jachtów żaglowych. Mata szklana, nasączona specjalną żywicą, nakładana jest warstwami na formę. Następnie żywicę utwardza się chemicznie, zapewniając ścianom zbiornika wymaganą wytrzymałość i gwarancję niezawodności pracy oraz szczelność przez 30 lat. Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł.

Do różnych celów

– Tak, jak deklarowaliśmy, konsekwentnie inwestujemy w rozwój części przetwórczej w naszym oddziale w Krakowie. Asortyment produkowany w tutejszej walcowni zimnej, a także gorącej, jest naprawdę wysokiej jakości, przez co jest ceniony nie tylko na rynku lokalnym, ale i zagranicznym – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

– Nasze blachy używane są do produkcji przedmiotów codziennego użytku, m.in. produktów AGD, takich jak kuchenki, pralki, zmywarki, ale i części motoryzacyjnych np. felg stalowych – wylicza. – Bez tego trudno sobie wyobrazić nasze codzienne życie.

Piec wyłączony

Przypomnijmy: w październiku ArcelorMittal Poland poinformował o zamknięciu na stałe wielkiego pieca i stalowni. Firma zdecydowała o skoncentrowaniu produkcji stali i żelaza w dwóch wielkich piecach w oddziale huty w Dąbrowie Górniczej.

– Chcemy nadal produkować stal w Polsce i kontynuować dostawy na rzecz naszych klientów w oparciu o schemat, który zakłada funkcjonowanie części surowcowej tylko w jednej lokalizacji – mówił wówczas prezes ArcelorMittal Poland.

W krakowskiej hucie nadal jednak będzie funkcjonować część przetwórcza, czyli koksownia, dwie walcownie i linia malowania blach, w które firma zainwestowała w ostatnich latach 500 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus