Amerykańska firma Uber otworzyła na terenie Browaru Lubicz swoje pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej, a szóste na świecie Center of Excellence. W krakowskim oddziale znalazło już pracę 90 młodych studentów, którzy są odpowiedzialni za obsługę procesów biznesowych w Europie, na terenie Bliskiego Wschodu i w Afryce. Do końca przyszłego roku liczba zatrudnionych wzrośnie do 150 osób.
Jak pokazują dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jest to największa inwestycja w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w minionym roku. Firma zainwestowała z własnych środków blisko 40 milionów złotych.
Uber otwarty na pracowników
Jak mówi Ilona Grzywińska dyrektor ds. komunikacji w Uberze w Europie Środkowo-Wschodniej, w sierpniu minęło dokładnie dwa lata od startu Ubera w Polsce, a nasz kraj już stał się trzecim po Anglii i Francji największym rynkiem dla firmy w Europie.
– Dzisiaj otwieramy nowy rozdział jeśli chodzi o naszą obecność w Polsce. Centrum Usług Biznesowych jest otwarte od stycznia 2016 roku, natomiast dzisiaj otwieramy nową, docelową przestrzeń biurową. To jest niezwykle istotne centrum, bo jest jednym z sześciu oddziałów Ubera na całym świecie. Dzisiaj pracują w nim 93 osoby, a do końca 2017 roku będzie ich 150. Później prawdopodobniej więcej – mówi Grzywińska.
Uber cały czas poszukuje nowych pracowników. Firma liczy, że zgłoszą się osoby znające języki obce, mające ukończone studia wyższe i posiadające wysoko rozwinięte zdolności analityczne. Trwa również rekrutacja na wyższe stanowiska, które wymagają też m.in. doświadczenia w zarządzaniu zespołem.
Na uroczystym otwarciu obecni byli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego czy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych.
Region zacieśnia współpracę z biznesem
Jak informuje Grzegorz Lipiec, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, w Krakowie współpraca z nauką i biznesem działa coraz prężniej, ponieważ województwo daje przedsiębiorcom warunki do rozwoju. Docenia też fakt, że Uber zdecydował się właśnie na Kraków.
– Rozwija się także branża usług okołobiznesowych. Swój wkład w gospodarczy rozwój naszego regionu będzie miała także firma Uber. Mam nadzieję, że uda się zrealizować państwu plany związane z umożliwieniem przedstawicielom młodego pokolenia Małopolan realizacji ich aspiracji zawodowych, poszerzenia ich kompetencji w zakresie innowacyjności i nowych technologii – mówi Grzegorz Lipiec.
Liczne wyzwania
Martyna Basara pracuje w krakowskim oddziale Ubera od pół roku. Gdy wracała po studiach w Rzeszowie do rodzimego Mielca, zobaczyła informację o rekrutacji i postanowiła spróbować. Po kilku miesiącach pracy niezwykle chwali sobie zróżnicowane wyzwania, które stawia przed nią firma.
– Zajmujemy się użytkownikami i przede wszystkim rozwiązywaniem ich problemów. Jeżeli są zgubione parasolki czy telefony to działamy tak, żeby trafiły one do właścicieli. Jeżeli występują problemy z aplikacją, jeżeli Android nie obsługuje naszej aplikacji, bo jest starszy, to staramy się to rozwiązywać. Dzięki temu możemy pomóc tym, którzy mają trochę gorsze telefony, aby mogli korzystać z naszego produktu – tłumaczy Martyna Basara.