UEK uruchamia nowy kierunek studiów, który ma wzmocnić gospodarkę miasta

fot. Krzysztof Kalinowski

Uniwersytet Ekonomiczny uruchomił nowy kierunek studiów – Global Business Services. Uczelnia wyznaczyła 100 miejsc dla studentów, którzy od października rozpoczną trzyletni program kształcenia przygotowujący ich do pracy w sektorze usług biznesowych.

Nowy kierunek powstał we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL), zrzeszającym ponad 220 największych światowych firm z sektora. – Mam wrażenie, że to była pierwsza w przypadku polskich uczelni tak autentyczna współpraca z biznesem. Ludzie z dużych międzynarodowych firm przez ponad rok pracowali nad przygotowaniem tego kierunku – mówił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisław Mazur.

– Międzynarodowe centra usług wspólnych to najbardziej dynamiczna część gospodarki naszego miasta. Sektor usług dla biznesu daje w tej chwili prace prawie 80 tys. osób w Krakowie, oferuje bardzo szybki rozwój, gwarantuje wysokie zarobki i pracę z nowoczesnymi technologiami. Można powiedzieć, że Kraków jest napędzany przez ten sektor i zapewne będzie tak w kolejnych latach. Prognozy jasno na to wskazują – przedstawiał rektor UEK-u.

Praca w korporacji gwarantowana

Na kierunku Global Business Services ma być organizowanych dużo zajęć w języku angielskim i zajęć praktycznych. – Na tym kierunku będą wykładali menedzerowie działający w branżowych firmach. Wykładowcy będą mogli lepiej poznać studentów, a w przyszłości zaoferować im pracę. Studenci też będą mogli zobaczyć, czym firmy z tego sektora się zajmują i podjąć tam praktyki – tłumaczył Piotr Dziwok, prezes Shell Polska oraz ABSL.

Studenci tego kierunku będą kształceni w obszarach finansów, analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ale będe też rozwijać umiejetności miękkie, takie jak praca zespołowa, zarządzanie zmianą czy umiejętności niezbędne do współpracy w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Gdzie absolwenci GBS mogą znaleźć pracę? Przede wszystkim w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach z sektora usług dla biznesu, czyli usług z dziedziny informatyki, finansów, rachunkowości, logistyki, zarządzania zasobami ludzkimi czy usług badawczo-rozwojowych.

Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk mówił, że uruchomienie tego kierunku na UEK-u wpisuje się w strategię rozwoju miasta "Tu chcę żyć. Kraków 2030". – Jednym z podstawowych celów jest to, że Kraków ma być europejską, światową metopolią, zrównoważoną oraz otwartą na kreatywność i ma być gospodarką opartą na wiedzy. I te wszystkie elementy urzeczywistniają się poprzez taki projekt, jaki realizuje właśnie Uniwersytet Ekonomiczny – powiedział zastępca prezydenta.

Poza Global Business Services, w nowym roku akademickim na Uniwersytecie Ekonomicznym zostaną uruchomione jeszcze dwa kierunki: przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce oraz zarządzanie projektami.

comments powered by Disqus