Kraków jest otwarty na przedsięwzięcia biznesowe, dlatego stara się tworzyć idealne warunki dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, z jednej strony oferując profesjonalną informację i doradztwo, z drugiej promując przedsiębiorczość i poznając potrzeby osób prowadzących własną działalność.
Czym jest Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22.?
Zabłocie – kiedyś całkowicie industrialny obszar Krakowa położony na prawym brzegu Wisły. Dziś jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się części miasta. To właśnie tu, w dawnych budynkach magazynowych, powstał innowacyjny miejski projekt, łączący sektor wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywnością społeczną.
Dzięki przebudowie istniejących budynków powstała wspólna przestrzeń, przeznaczona do działań i pracy dla start-upów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i społecznych, środowisk twórczych oraz dla mieszkańców i lokalnej społeczności.
Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 to impuls dla rozwoju Krakowianek i Krakowian. Dwa z pozoru niezależne budynki, tworzą przemyślaną synergię wspierania przedsiębiorczości i aktywizacji społecznej. Idea Klastra powstała w trakcie konsultacji społecznych Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa.
- Przestrzeń Klastra to integracja wszystkich usług dla przedsiębiorcy, pełne wsparcie dla startupów, przestrzeń do rozwoju swoich kompetencji dzięki bogatej ofercie warsztatów i wydarzeń. Przestrzeń, którą tworzymy WSPÓLNIE z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, by stawiać na ich rozwój zawodowy, rozwój ich pomysłów i kreowanie z nich miejskiej rzeczywistości – tłumaczy Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.
Udostępnianie przestrzeni w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 ma na celu wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć, rozwoju biznesu oraz integracji lokalnej społeczności. Budynek A Klastra jest miejscem, w którym zderzają się pomysły, przedsiębiorczość, społeczne inicjatywy, tworząc unikalne środowisko do współpracy i rozwoju.
Inkubator Przedsiębiorczości dla początkujących
Inkubator Przedsiębiorczości w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 to nowa inicjatywa skierowana do osób przymierzających się do otwarcia własnej działalności oraz do początkujących startup-ów. Celem Inkubatora Przedsiębiorczości jest wsparcie Mieszkańców i Mieszkanek Krakowa na początku drogi do przedsiębiorczości, w duchu społecznej współpracy i innowacyjności.
Naturalny przepływ wiedzy, doświadczeń i umiejętności w społeczności Inkubatora i Klastra Zabłocie 20.22 potęguje możliwości wsparcia inkubacyjnego. Szerokie możliwości aktywizacji i aktywności w ramach innowacyjnej wspólnoty dodają energii i dopingują do działania.
- Inkubator Przedsiębiorczości wystartował niecałe 6 miesięcy temu, ale już możemy powiedzieć, że to był dobry pomysł i potrzebne w Krakowie miejsce. Nie tylko ze względu na dostęp do co-worku i szerokiej oferty programu inkubacji, czyli możliwości udziału w comiesięcznych warsztatach, szkoleniach i spotkaniach networkingowych, ale przede wszystkim dzięki społeczności, którą udało się nam tutaj stworzyć. Na ten moment mamy już ponad 30 członkiń i członków z różnych środowisk, a zainteresowanych dołączeniem jeszcze więcej. To są osoby, które chcą i mają potrzebę rozwoju i działań społecznych. Dobrym przykładem są tutaj eventy, które organizujemy, jak choćby Kobiecy Biznes, spotkania networkingowe dla Krakowianek, zainicjowane przez jedną z naszych członkiń, niedawne Jesienne Targi w Klastrze Zabłocie czy koncert z wystawą, 13 grudnia, na który już teraz serdecznie zapraszamy! – opowiada Katarzyna Dulińska-Bochonko ze Stowarzyszenia Wytwórnia.
Pierwsze takie miejsce w Polsce – Punkt Obsługi Przedsiębiorcy
Setki osób każdego miesiąca uczestniczą w warsztatach i wydarzeniach wzmacniających postawy przedsiębiorczości i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Klaster to też usługi dla mieszkańca od zaświadczenia o rewitalizacji, przez wspierające biznes i startupy środowisko, aż po usługi dla przedsiębiorcy zebrane w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy.
Punkt oferuje pomoc i wsparcie w zakładaniu własnej firmy w Krakowie, w tym usługi doradcze.
To pierwsze w Polsce miejsce o tak szerokim spektrum bezpłatnej pomocy dla przedsiębiorców. Krakowscy przedsiębiorcy przy ulicy Zabłocie 22 mogą dokonać nie tylko czynności ewidencyjnych związanych z rejestracją firmy w CEIDG, ale także otrzymać kompleksową wiedzę na temat zagadnień prawno-podatkowych związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, a także uzyskać kompleksowe informacje w zakresie obowiązków przedsiębiorcy wobec ZUS oraz możliwości skorzystania z finansowych form wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Ponadto, w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy osoby zainteresowane założeniem własnej firmy, mogą skorzystać z pomocy i wsparcia „Opiekuna Przedsiębiorcy”. Stanowisko powstało w celu ułatwienia podjęcia decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej dla osób, które obawiają się biurokracji, nieznajomości procedur oraz przepisów, a także potrzebują indywidualnego wsparcia mentoringowego.
Z usług Punktu korzystają nie tylko obywatele polscy, ale i przedsiębiorcy z innych krajów. Od 2022 roku istnieje specjalne stanowisko doradcze dla cudzoziemców, w którym konsultant do spraw przedsiębiorczości udziela informacji i odpowiada na wszelkie pytania zarówno po polsku, jak po angielsku i ukraińsku.
- Osoby zainteresowane założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Krakowie oraz przedsiębiorcy posiadający już własną firmę, chcący dokonać aktualizacji danych we wpisie do CEIDG (red. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) zapraszamy do Punktu Obsługi Przedsiębiorcy. Od nowego roku możliwość złożenia wniosku np. o zmianę formy opodatkowania, dopisania kodów PKD, czy zawieszenia firmy, będzie możliwa przy ul. Zabłocie 22 oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańców w Galerii Serenada – wyjaśnia Wojciech Łaptaś, Zastępca Dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości I Innowacji UMK.
- Zachęcamy do śledzenia informacji publikowanych na stronie internetowej Punktu Obsługi Przedsiębiorcy dlabiznesu.krakow.pl/pop, gdzie można znaleźć wszystkie ważne komunikaty dla przedsiębiorców z możliwością umówienia się na termin wizyty w urzędzie – dodaje Wojciech Łaptaś.
Klaster oferuje także wsparcie dla inwestorów
Liczne atuty Krakowa przekładają się na dynamiczny rozwój gospodarczy, co przyciąga nowych inwestorów. W odpowiedzi na zainteresowanie firm naszym miastem, samorząd oferuje wszechstronne wsparcie projektom inwestycyjnym na wszystkich etapach – w tym celu działa miejskie Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki.
Działalność Centrum jest skierowana do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w naszym mieście, poczynając od małych zamierzeń budowlanych, poprzez lokalizacje centrów nowoczesnych usług, centrów badawczo-rozwojowych, laboratoriów, firm z obszaru nowoczesnego przemysłu, a kończąc na wielkich przedsięwzięciach inwestycyjnych.
Realizację planów o inwestowaniu pod Wawelem można zacząć od stron internetowych www.dlabiznesu.krakow.pl, gdzie znajduje się „Przewodnik dla Inwestora”, którego polska i angielska wersja dostarczają podstawowej wiedzy, dotyczącej np. profilu ekonomicznego miasta, ofert, form wsparcia, opinii inwestorów czy nagród dla miasta.
Dzięki szerokiej ofercie wsparcia dla firm, Kraków cały czas rozwija swój potencjał promując przedsiębiorczość opartą na kreatywności i talentach swoich mieszkańców, dbając równocześnie o to, aby przyciągać zewnętrzny biznes oraz inwestorów. Rynek nowych inwestycji nie rozwijałby się w Krakowie tak prężnie, gdyby nie wyjątkowość naszego miasta, które jest nie tylko pięknym, historycznym grodem, centrum naukowym i kongresowym, ale i znaczącym ośrodkiem biznesowym.