Urząd pracy dalej udziela bezzwrotnych pożyczek w wysokości 5 tys. zł

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Jeszcze 40 tysięcy firm z terenu Krakowa może starać się o bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tysięcy złotych. Wnioski są przyjmowane do końca grudnia.

– Może 5 tysięcy złotych nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale nie chce mi się wierzyć, iż krakowscy przedsiębiorcy nie potrzebują nawet takich pieniędzy. Nie trzeba mikropożyczki oddawać, nie trzeba rozliczać i można ją przeznaczyć na jakiekolwiek bieżące wydatki – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy.

Dodaje, że w porównaniu do okresu między kwietniem i czerwcem, na mikropożyczkę nie trzeba już długo oczekiwać. – Teraz pomoc przyznajemy na bieżąco i jeżeli wniosek jest prawidłowo wypełniony oraz przesłany online, to pieniądze są na koncie przedsiębiorcy maksymalnie po 2 tygodniach – dodaje dyrektor miejskiej jednostki.

Na złożenie wniosku przedsiębiorca ma jeszcze sześć tygodni, do końca roku. – Aby uniknąć kumulacji w końcówce grudnia, namawiam, aby wnioski składać już teraz. Nie będziecie czekać w kolejce – zachęca Cebulak.

Według danych GUP o pomoc może starać się jeszcze 40 tysięcy czynnych firm z terenu Krakowa.

Jak starać się o pożyczkę?

5 tys. zł w formie bezzwrotnej mikropożyczki przysługuje samozatrudnionym i małym firmom zatrudniającym od 1 do 9 osób. Jedynym warunkiem uzyskania pomocy jest prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku. Firma musi prowadzić działalność również w dniu składania wniosku.

Mikropożyczka jest całkowicie i bez dodatkowych dokumentów umarzana (jedyny warunek – utrzymanie działalności przez trzy miesiące od otrzymania wsparcia), pieniądze można wydać na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Warto wiedzieć, iż cała kwota nie jest uznawana za przychód, co oznacza, iż przedsiębiorcy nie mają obowiązku jej opodatkowania.

Wnioski w formie elektronicznej można składać za pośrednictwem platformy praca.gov.pl, klikając w baner „Tarcza antykryzysowa” a następnie „Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”.comments powered by Disqus