W Krakowie jest ponad 1000 automatów paczkowych

automat paczkowy orlenu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze niedawno na rynku był tylko InPost ze swoimi paczkomatami. Od kilku lat przybywa jednak firm, które dostrzegły potencjał biznesowy w automatach paczkowych. Chodzi m.in. o Allegro, Orlen, DPD czy Pocztę Polską. W Krakowie jest już ponad 1000 takich urządzeń.

Na krakowskim rynku nieustannie króluje InPost. Pod Wawelem funkcjonuje ponad 500 paczkomatów firmy. Powoli zaczyna ich jednak doganiać Allegro, które w Krakowie ma już 288 automatów paczkowych. Co ciekawe, zielone automaty One Box by Allegro są wyposażone w czujniki jakości powietrza. Na stronie firmy możemy sprawdzić odczyt w czasie rzeczywistym dla danego urządzenia pyłów PM10 i PM2.5.

Na trzecim miejscu pod względem liczby automatów paczkowych jest DPD. Naliczyliśmy ok. 150 automatów paczkowych firmy w Krakowie. Należy podkreślić, że urządzenia DPD są małe i potrafią zmieścić co najwyżej kilkanaście paczek. Na Podgórzu Duchackim znajdziemy też jeden automat paczkowy firmy DHL.

Orlen również postanowił zawojować segment automatów paczkowych. W Krakowie znajdziemy dokładnie 111 urządzeń Orlen Paczka i wiemy, że firma zamierza tę liczbę sukcesywnie zwiększać. – Na koniec 2023 roku koncern planuje łącznie udostępnić klientom 4600 takich punktów w Polsce [teraz jest ich ponad 1500 – red.] – poinformowało nas biuro prasowe Orlenu.

Co z automatami Poczty Polskiej?

W 2020 roku informowaliśmy o rozwoju sieci zewnętrznych automatów paczkowych Poczty Polskiej. Rzecznik prasowy poinformował nas wtedy, że PP planuje uruchomić 2 tys. urządzeń do końca 2022 roku. Do Małopolski miało trafić ok. 170 maszyn, z czego 60 do Krakowa. Od dłuższego czasu wiemy, że ta strategia nie wypaliła i kolejna chyba też nie.

Nowy plan Poczty Polskiej zakładał uruchomienie zewnętrznych automatów paczkowych we wrześniu tego roku – czytamy w Rzeczpospolitej. Liczba urządzeń nie zmieniła się – sieć miałaby liczyć 2 tys. maszyn już w pierwszym kwartale 2023 roku. Niestety do tej pory na ulicach polskich miast nie znajdujemy „automatów Pocztex”.

Na rynku funkcjonują jednak wewnętrzne automaty paczkowe PP. Znajdziemy je w sklepach takich jak Lewiatan czy Biedronka oraz w placówkach poczty. W Krakowie mamy 16 takich automatów.

Chińskie automaty

Niestety w przypadku automatów paczkowych Aliexpress nie jest dostępna żadna oficjalna lista urządzeń. Naliczyliśmy jednak ok. 15 takich maszyn w Krakowie. Za rozwój chińskich automatów w Polsce jest odpowiedzialna firma Świat Przesyłek. Jej prezes Piotr Kocoń na początku roku poinformował o tym, że celem na 2022 rok jest aktywacja 3000 urządzeń w kraju. Z naszych obserwacji wynika jednak, że od ubiegłego roku zbyt wielu „Alimatów” w Krakowie nie przybyło.