W krakowskim IT pracuje już 60 tysięcy osób. Mimo zwolnień ma być wzrost zatrudnienia

fot. Krzysztof Kalinowski
Tylko pięciu największych pracodawców IT w Krakowie zatrudnia ponad 10 tysięcy specjalistów, a liczby wciąż rosną. I choć głośno w ostatnim czasie o zwolnieniach, do stolicy Małopolski wciąż sprowadzają się nowe firmy.

Najnowsze dane o krakowskiej branży IT pochodzą z opublikowanej dziś kolejnej edycji raportu MOTIFE i ASPIRE. Jak podkreślają jego twórcy, w ciągu ostatnich lat stolica Małopolski stała się znaczącym globalnym hubem IT, a zebrane w publikacji dane potwierdzają silną pozycję Krakowa, obrazując stały rozwój sektora.

Czego możemy dowiedzieć się z raportu? Między innymi tego, że tak zwana pula talentów IT w Krakowie zwiększyła się już do 60 tysięcy specjalistów, a w skali kraju sięga 400 tysięcy. Jak czytamy, odzwierciedla to stały trend wzrostowy, który umożliwia skalowanie istniejących firm i wejście na rynek nowym graczom.

– Trend ten jest częściowo napędzany przez rosnący udział studentów kierunków informatycznych w Krakowie, przekraczający obecnie 10 proc. ogółu studentów. Ponad 2 600 studentów kierunków informatycznych kończy każdego roku krakowskie uczelnie – tłumaczą autorzy raportu.

Najwięksi pracodawcy

Wśród największych pracodawców z sektora wymienić można HSBC, Comarch, Aptiv, Cisco i Motorola Solutions, które zatrudniają już łącznie ponad 10 tysięcy specjalistów. Co więcej, jak możemy się dowiedzieć z raportu, tylko 30 największych firm IT zatrudnia ponad połowę krakowskiej puli talentów, a 38 procent specjalistów zatrudnionych jest w firmach amerykańskich.

Jak podkreśla CEO Motife, to właśnie amerykańskim firmom przypisać można znaczną część sukcesu stolicy Małopolski.

– Odegrały one zasadniczą rolę w kształtowaniu potencjału IT Krakowa, przyczyniając się do rozwoju i zdobywania unikalnych umiejętności przez zatrudnionych w nich specjalistów – mówi.

Nowe firmy w Krakowie

Jednocześnie, choć głośno było w ostatnim czasie o zwolnieniach w krakowskich korporacjach, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Krakowie pojawiło się ponad 20 nowych pracodawców z sektora IT. Jak czytamy, są wśród nich międzynarodowe jednorożce, takie jak ActiveCampaign, Grammarly, Clari i Tanium, co zdaniem autorów publikacji świadczy o nieustającej atrakcyjności miasta jako globalnego centrum technologicznego.

– W tym roku w Krakowie doszło do dwóch głośnych zwolnień w sektorze technologii i usług biznesowych, a mimo to oczekuje się, że ogólny wzrost zatrudnienia w 2024 r. przekroczy 6 procent – podkreśla sekretarz generalny ASPIRE Andrew Hallam.

I dodaje, że branża usług biznesowych zatrudnia w Krakowie już ponad 120 tysięcy osób. – I jest siłą napędową rynku IT w Krakowie – zaznacza.

Specjaliści z doświadczeniem

Z publikacji możemy dowiedzieć się także, że krakowską pulę specjalistów IT charakteryzuje dojrzałość. Jak pokazują dane, aż 63 proc. specjalistów może się pochwalić ponad 5-letnim doświadczeniem, a 83 proc. z nich pracowało w międzynarodowych firmach.

Raport mówi też o „stabilizacji płac w sektorze”.

– Staramy się, aby Kraków pozostał europejskim liderem atrakcyjności dla tych branż, dlatego zawsze stawiamy na dialog i budujemy międzysektorową współpracę z biznesem i nauką – deklaruje cytowany w raporcie prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.