W Skawinie budują prawie 200 mieszkań na wynajem. Pierwsze osoby wprowadzą się w przyszłym roku

fot. Gmina Skawina

Chemobudowa Kraków, na zlecenie państwowej spółki oraz skawińskiego ratusza, buduje 190 mieszkań. Zgodnie z planem, mieszkania zostaną udostępnione pod koniec przyszłego roku.

Krakowska spółka Chemobudowa ma 20 miesięcy na realizację inwestycji. Jak informuje Magdalena Turkawska z urzędu miejskiego w Skawinie, obecnie na terenie budowy trwają m.in. prace zbrojarskie. Wyjaśnia, że ze względu na specyfikę geologiczną, konieczne było wykonanie dodatkowych prac związanych ze wzmocnieniem gruntu: powstało ponad 550 betonowych kolumn.

Osiedle w Skawinie będzie składało się z pięciu budynków zlokalizowanych u zbiegu ulic Skawińskiej i Torowej. Pięcio- i sześciokondygnacyjne budynki pomieszczą 190 mieszkań o średnim metrażu 47 mkw. Do dyspozycji najemców będą 193 miejsca parkingowe w tym 35 w hali garażowej zlokalizowanej na pierwszej kondygnacji jednego z budynków.

Inwestycja przy ul. Torowej powstaje we współpracy pomiędzy PFR Nieruchomości a Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie. Wkładem samorządu była działka, na której powstaje osiedle, z kolei pełne finansowanie prac projektowych i budowlanych ponosi Fundusz Mieszkań dla Rozwoju.

– Jestem pod wrażeniem tempa prac prowadzonych na ternie budowy. Liczę, że będą one nadal dynamicznie postępować i inwestycja zostanie ukończona w zakładanym terminie. Już dziś odnotowujemy zainteresowanie powstającymi mieszkaniami. Dostęp do wszystkich – niezbędnych do komfortowego życia – usług oraz bardzo dobre połączenie z Krakowem sprawiają, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania – podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Inwestycja ma osiągnąć stan surowy otwarty latem 2024 roku. Zgodnie z planem, mieszkania zostaną udostępnione do najmu pod koniec 2025 roku.

Mieszkania realizowane przez spółkę PFR Nieruchomości są skierowane głównie do osób, które znajdują się w tzw. luce czynszowej. Oznacza to, że ich dochody są zbyt wysokie, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale mają trudności z pozyskaniem środków na zakup mieszkania na własność. Według ostatnich szacunków, problem luki czynszowej dotyczy aż 35% rodzin w Polsce.