12 mln zł za lokal handlowy przy Floriańskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To najdroższa transakcja na rynku lokali handlowych w Krakowie, jaką zrealizowano do 2019 roku. Inwestor kupił ponad 200-metrowy lokal w cenie 62 709 zł za metr kwadratowy.

Nie znamy jeszcze danych za 2020, jak i 2021 rok, lecz Monika Woźniak, rzeczoznawca majątkowy z Instytutu Analiz MRN, w swojej analizie rynku lokali handlowych w Krakowie wskazała, że ul. Floriańska corocznie bije rekordy cenowe.

– Centralna część Śródmieścia rok do roku odnotowuje najwyższe transakcje lokalami handlowymi w mieście. Centrum stanowi historyczna zwarta zabudowa, nie ma tam wolnych działek pod zabudowę, a co za tym idzie obrót odbywa się niemal wyłącznie na rynku wtórnym – zauważa Monika Woźniak.

Ekspertka przedstawia dane rynkowe z lat 2018-2020, które mówią, że ceny jednostkowe lokali handlowych w Śródmieściu od początku 2019 roku nieznacznie spadły poniżej 40 tys. zł/mkw. W okresie od maja 2019 roku do marca 2020 roku (czyli do momentu wybuchu pandemii) lokale handlowe osiągały ceny ponad 50 tys. zł/mkw.

– Na poziom cen jednostkowych lokali handlowych wpływa odległość od centrum miasta oraz głównych szlaków handlowych, ekspozycja lokalu względem szlaków pieszo-jezdnych, powierzchnia użytkowa oraz standard budynku, w jakim się znajdują. Podział na jednostki ewidencyjne miasta jedynie w przybliżony sposób określa rozkład cen w mieście – wyjaśnia Woźniak.

Dolne Młyny podbijają stawkę

Jeśli chodzi o lokale usługowe, to najwyższe ceny w 2018 oraz 2019 roku osiągnęły lokale zlokalizowane przy ul. Rajskiej 3, w sąsiedztwie Dolnych Młynów stanowiących do września 2020 jedno z głównych centrów życia towarzyskiego w mieście – czytamy w analizie cen transakcyjnych.

Zapytaliśmy ekspertki, w jakim stopniu popularna imprezownia przy ul. Dolnych Młynów miała wpływ na ceny lokali w okolicy i czy ceny uległy zmianie po zamknięciu Dolnych Młynów. – Jest to na tyle dobra lokalizacja, że ceny lokali w tym rejonie rosły i nadal będą rosły. Obecnie zauważalny jest wyraźny trend wzrostu cen nieruchomości w całej Polsce. Trudno wyliczyć bezpośredni wpływ Dolnych Młynów na ceny w okolicy. Bardziej zwróciłabym uwagę na hałas nocny związany z ich funkcjonowaniem dla właścicieli mieszkań niż pozytywny wpływ – mówi Monika Woźniak.

Na Kazimierzu króluje gastronomia

Jak przedstawia w swojej analizie ekspertka mrn.pl, w ciągu ostatnich trzech lat najwyższe ceny na Kazimierzu osiągały lokale gastronomiczne położone w obrębie placu Nowego – średnia cena za lokal w tej lokalizacji wynosiła 21 tys. zł/mkw.

– Ten segment rynku, czyli gastronomia, najbardziej ucierpiała w 2020 roku w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Lockdown wpłynął w znaczący sposób na poziom stawek czynszowych oraz pustostanów – podkreśla Monika Woźniak.