2,5 mld zł inwestycji i 1000 nowych miejsc pracy. 2021 rok w KPT

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

68 decyzji o wsparciu, 2 559 124 298 zł nakładów inwestycyjnych, 1127 nowych miejsc pracy – takich wyników w historii Krakowskiego Parku Technologicznego jeszcze nie było.

– To był najlepszy rok w naszej historii! Coraz więcej polskich, także małych i średnich firm decyduje się na skorzystanie z narzędzia, jakim jest Polska Strefa Inwestycji. Duża liczba reinwestycji wskazuje na to, że korzystanie z PSI jest proste, a korzyści zdecydowanie przeważają nad kosztami – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.

W tym roku ponownie dominują inwestycje małych i średnich przedsiębiorców, 33 decyzje o wsparciu otrzymały małe i mikro firmy, a 30 średnie. 55 wydanych decyzji trafiło do polskich firm. Ważne jest także to, że ponad połowę stanowią reinwestycje: 43 przedsiębiorców zdecydowało się na ponowne skorzystanie z ulgi podatkowej.

W ramach inwestycji w Małopolsce powstanie 25 nowych zakładów. Jedną z największych inwestycji było przedsięwzięcie z branży automotive firmy MAN Truck, która rozbuduje zakład w Niepołomicach i będzie tam produkować pojazdy ciężarowe. Koszt inwestycji to 95 milionów euro.

– W kolejnych latach bijemy rekordy inwestycji realizowanych w naszym regionie w ramach PSI. Nad dotarciem do kolejnych przedsiębiorców będziemy dalej intensywnie pracować – razem z samorządami, będącymi naszymi najważniejszymi partnerami – komentuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.