55 tys. specjalistów IT pracuje w Krakowie. HSBC liderem. Jest nowy raport na 2023 rok

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według najnowszego raportu Motife i Aspire Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem branży IT nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Świadczą o tym liczby.

Z analiz danych wynika, że w Polsce pracuje około 360 tys. specjalistów IT, z czego w Krakowie około 55 tysięcy, w tym nieco ponad 15% to kobiety. W zeszłym roku do naszego miasta przeniosło się 40 ukraińskich firm informatycznych. To, zdaniem ekspertów, przyczyniło się do zwiększenia różnorodności sektora technologicznego w stolicy Małopolski.

Kraków zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby specjalistów – najwięcej pracuje ich w Warszawie (ok. 90 tys.). Sektor ten również rozwija się we Wrocławiu, gdzie liczba specjalistów jest określona na poziomie 40 tysięcy.

Warto zaznaczyć, że mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla nowo zatrudnionego programisty średniego szczebla wynosi 19 tys. zł.

Najwięksi pracodawcy

Na czele listy firm, które zatrudniają największą liczbę osób z branży IT w naszym mieście, jest brytyjski HSBC, który daje pracę w sumie 6,5 tys. osobom, w tym 2,5 tys. w branży IT. Na drugiej pozycji znalazł się krakowski Comarch z 2,4 tys. specjalistów z branży (to zresztą jedyna polska firma wśród pierwszej 10.), a za nim amerykański Aptiv z 2,2 tys. zatrudnionych w IT.

– Rok 2022 był kolejnym rokiem dalszego wzrostu, rozwoju i specjalizacji centrum pod względem świadczonych usług i wsparcia dla globalnych działalności i funkcji HSBC, podkreślając kluczową rolę krakowskiego centrum w dostarczaniu doskonałych doświadczeń dla klientów. W tym roku będziemy kontynuować wdrażanie strategicznych programów transformacyjnych – mówi cytowany przez twórców raportu Grzegorz Góralczyk z HSBC.

Jednorożce

W Krakowie działa 19 firm technologicznych, które są nazwane jednorożcami, czyli prywatnymi firmami typu start-up, które zostały wycenione na ponad 1 mld dolarów. Większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale są też przedsiębiorstwa brytyjskie, niemieckie czy holenderskie. Mowa tu o takich markach, jak Revolut (oferuje usługi bankowe), Bitpanda (platforma umożliwiająca m.in. inwestycje) czy Papaya Global (specjalizująca się w obsłudze płacowo-kadrowej międzynarodowych firm).

– Planujemy podwoić zespół w Krakowie do końca 2024 roku, korzystając z dużej puli wysoko wykwalifikowanego personelu. Mamy nadzieję, że nasze centralne biuro, znajdujące się niedaleko historycznego centrum miasta, będzie dodatkowym atutem przyciągającym ludzi – zapowiada Liran Lotker, szef centrum badawczo-rozwojowego Papaya Global.

Warte odnotowania jest również to, że po siedmiu latach nieobecności pod Wawel wrócił Google, żeby rozwijać swoją chmurę obliczeniową Google Cloud.

Pełny 144-stronicowy raport można pobrać STĄD.

Poszukiwani programiści

W najnowszym Krakowskim Obserwatorium Rynku Pracy dużo miejsca zostało poświęcone branży IT. Cytowani w raporcie przygotowanym przez Grodzki Urząd Pracy eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego zaważają, że w województwie działa około 1150 podmiotów z branży ICT, z czego około 680 zarejestrowanych jest w naszym mieście.

– W samym Krakowie swoje oddziały mają globalne firmy IT, zatrudniające absolwentów kierunków informatycznych, prowadzonych na kilku krakowskich uczelniach. Pracę związaną z ICT, zapewniającą bardzo atrakcyjne warunki finansowe można znaleźć obecnie w przedsiębiorstwach samej branży, jak również w praktycznie każdym podmiocie biznesowym – twierdzą.

Zdaniem naukowców z UEK obecnie w Krakowie poszukiwani są głównie programiści. Trend ten przybiera na sile nie tylko w naszym mieście, ale w też w całym kraju.