6-piętrowy apartamentowiec wyrośnie przy Piłsudskiego

fot. Materiały prasowe

Przy ul. Piłsudskiego 22, za siedzibą Wód Polskich, ma powstać nowy, 6-piętrowy apartamentowiec. Inwestycja zbulwersowała sąsiadów.

Interpelację w sprawie nowej inwestycji w ścisłym centrum miasta złożył radny Łukasz Gibała. Jak mówi, o takich planach dowiedział się od mieszkańców tej okolicy.

– Przyznam, że początkowo trudno mi było uwierzyć, że krakowscy urzędnicy zgodzili się na taki kolos w takim miejscu – komentuje radny. Jak podaje, pozwolenie na budowę zostało wydane w grudniu 2020, a niespełna rok później zostało jeszcze zmienione, na parterze dodano funkcję usługową.

Ile mieszkań?

Podstawą była tzw. wuzetka, bo ta część miasta nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jego sporządzanie rozpoczęło się na początku 2019 roku i nadal trwa. Aktualny projekt planu Nowy Świat nie dopuszcza w tym miejscu zabudowy, przewiduje tam „strefę zieleni”, ale wciąż pozostaje tylko projektem. – To kuriozalne pozwolenie na budowę jest kolejnym już dowodem na ogromne opóźnienia w planowaniu przestrzennym, do których dopuścił Jacek Majchrowski – ocenia Gibała.

Według informacji przekazywanych przez Łukasza Gibałę, w budynku ma powstać 10 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 5 862,58 mkw, 10 komórek lokatorskich i garaż podziemny na 36 samochodów. Radny zwraca jednak uwagę, że w projekcie wnętrza budynku można zobaczyć, że w ramach jednego mieszkania zaplanowano kilka wejść z części wspólnej. – Mieszkańcy obawiają się, że finalnie powstanie tam nie 10, a 100 mieszkań – i trudno im się w tej sytuacji dziwić – komentuje Gibała.

Wjazd przez bramę

W jego ocenie problemem są nie tylko gabaryty nowego budynku, ale także dojazd do niego. Zgodnie z uzgodnieniem, ma on zostać poprowadzony poprzez „istniejący zjazd” z ul. Piłsudskiego. Chodzi o pasaż w parterze budynku Wód Polskich.

– Takie rozwiązanie jest po prostu niebezpieczne, trudno sobie wyobrazić, jak do tego budynku miałaby dojechać na przykład straż pożarna czy inne służby – komentuje Gibała. W interpelacji dopytuje prezydenta m.in. o kwestię doprowadzenia drogi pożarowej, ale też oczekuje kontroli procedury wydania pozwolenia na budowę dla tej inwestycji i zweryfikowania, czy nie doszło do nieprawidłowości. Prezydent ma dwa tygodnie na odpowiedź.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto