Amazon w Krakowie. „Liczymy na stały napływ absolwentów” [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W styczniu 2022 roku Amazon otworzył biuro w Krakowie. Firma prowadzi tutaj działania badawczo-rozwojowe nad technologią Amazon Alexa i syntezą mowy. Rozmawiamy z szefem krakowskiego biura i dyr. globalnego zespołu Amazon Alexa Lucyną Chwastowską.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Za nami już prawie 9 miesięcy, odkąd Amazon zadomowił się w Krakowie. Czy wszystko idzie zgodnie z planem?

Lucyna Chwastowska, Amazon: Tak, wszystko idzie zgodnie z planem. Zespoły programistów i naukowców pracują nad zrewolucjonizowaniem sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z produktów i usług Amazon, a w centrum naszych poszukiwań innowacyjnych rozwiązań stawiamy zawsze klienta i jego potrzeby. Skupiamy się na systemach rozproszonych i technologiach, takich jak zamiana tekstu na mowę (Text-to-Speech) oraz rozumienie języka (Natural Language Understanding), aby w realny sposób poprawić życie klientów, dostarczając im światowej klasy, innowacyjne oprogramowanie. Nieustannie się rozwijamy i zatrudniamy ekspertów z dziedziny IT.

Z perspektywy czasu – czy Kraków jest dobrym miejscem na rozpoczęcie działalności badawczo-rozwojowej?

Kraków jest jednym z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się miast w sektorze technologicznym, nie tylko w Europie, więc z pewnością jest dobrym miejscem do rozpoczęcia działalności badawczo-rozwojowej. Dzięki doskonałym uczelniom, prosperującym organizacjom naukowym i pozarządowym oraz utalentowanym specjalistom stał się miastem kluczowym dla rozwoju nowych technologii. Ponadto Małopolska przyjęła strategię stawiania na edukację STEM, a sam Kraków przyjmuje co roku tysiące studentów, więc liczymy na stały napływ utalentowanych absolwentów, którzy będą zasilać szeregi naszych pracowników.

Jak układa się współpraca z lokalnymi uczelniami – AGH i PK?

Amazon od początku swojej obecności w Polsce wspiera lokalne społeczności wszędzie tam, gdzie znajdują się centra logistyczne, biura i mieszkają pracownicy. Dlatego otwarcie krakowskiego biura wiązało się ze wsparciem środowisk studenckich i naukowych. Od dawna zatrudniamy naukowców prosto z uczelni, doktorów w swoich dziedzinach i zawsze byliśmy blisko ze środowiskiem akademickim. W związku z wojną w Ukrainie nawiązaliśmy współpracę z fundacją Perspektywy, aby przekazywać stypendia dla studentów z Ukrainy, studiujących na polskich uczelniach technicznych. Do tej pory Politechnika Krakowska otrzymała 25 grantów dla swoich studentów, a Akademia Górniczo-Hutnicza 30. Mamy nadzieję, że nasza obecność w Krakowie będzie okazją do nawiązania szerszej współpracy i kontynuacji naszego wsparcia.

Oprócz współpracy z lokalnymi uczelniami, udostępniliśmy również nasze biuro w Krakowie organizacji Światowy Program Żywnościowy, aby pomóc jej w przechowywaniu i dystrybucji niezbędnych artykułów dla społeczności ukraińskiej dotkniętej wojną.

Na początku firma zatrudniała 50 osób z planem „potrojenia w najbliższym czasie”. Ile osób jest obecnie w krakowskim zespole?

Cały czas rekrutujemy i jesteśmy zadowoleni z efektów. Polska stała się jednym z naszych największych globalnych hubów talentów, dlatego nieustannie inwestujemy w nasze zespoły i wciąż zatrudniamy w Polsce. Poszukujemy doświadczonych naukowców i specjalistów z branży IT, którzy dołączą do nas w pracy nad globalnymi technologiami Amazon: Text-to-Speech, oparta na chmurze usługa głosowa Alexa, system bezpieczeństwa domowego Ring, system smart TV - Fire TV i wiele innych.