Angel Management podsumowuje dwa lata działalności na rynku najmu

Rok 2022 zmienił polski rynek najmu. Trwająca od lutego wojna na Ukrainie oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawiły, że najem długoterminowy stał się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla tych, którzy jeszcze do niedawna zastanawiali się nad zakupem własnego mieszkania.

Zachodzące na rynku najmu zmiany jeszcze nigdy nie były tak dynamiczne. Z jednej strony odzwierciedlają one postawę, którą od wielu lat obserwujemy w zachodniej Europie, gdzie zwłaszcza młodsze pokolenie nie przywiązuje tak dużej wagi do posiadania, z drugiej zaś duży wpływ na tę sytuację mają niekorzystne dla kredytobiorców warunki finansowania czy najwyższa od niemal 30 lat inflacja. To wszystko w konsekwencji prowadzi do powiększania się rynku najmu.

– Z perspektywy dwuletniej działalności Angel Management możemy stwierdzić, że powstanie usługi komplementarnej do działalności deweloperskiej było strzałem w dziesiątkę. Klienci są bardzo zadowoleni, że całość obsługi apartamentów od momentu zakupu do wynajmu i zarządzaniem lokalem – a także jego późniejsza sprzedaż - jest prowadzona przez jeden podmiot. W 2022 roku, stawki czynszu w porównaniu do roku 2021 wzrosły. Rekordzistą jest Kraków, z 36% wzrostem oraz Warszawa i Wrocław, gdzie stawki najmu podniosły się o ok. 30%. Dziś, po 10 miesiącach nieprzerwanych wzrostów, ceny najmu w największych Polskich miastach spadają, a rynek się stabilizuje – mówi Małgorzata Nowodworska, Członek Zarządu Angel Management, części Angel Poland Group która w tym roku obchodzić będzie 20 lecie działalności na polskim rynku deweloperskim.

Co dalej z rynkiem najmu? Warto zaufać ekspertom

Choć ceny najmu zaczęły się stabilizować, to realne zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest większe niż lokale dostępne na rynku i jak pokazują prognozy, nic nie zapowiada tego, aby w najbliższych miesiącach miało się coś w tym zakresie zmienić. Aktualna sytuacja jest korzystna dla właścicieli, dlatego osoby, których warunki finansowe pozwalają na inwestycje w nieruchomości, chętnie decydują się na zakup mieszkania pod wynajem.

Coraz więcej osób, decydując się na wynajem własnej nieruchomości korzysta z kompleksowych usług firmy, specjalizującej się w obsłudze najmu. Zapewnia to im nie tylko reprezentację podczas poszukiwania odpowiedniego najemcy i wsparcie na etapie podpisywania umowy. To również szeroko pojęte zarządzanie najmem, a taka kompleksowa współpraca daje gwarancję komfortu, jak również możliwość stałego kontaktu z doświadczonym w branży specjalistą. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli mieszkań pod wynajem, którzy często nie mają czasu, aby reagować na potrzeby najemcy. Przedstawiciel firmy oferującej usługę zarządzania najmem jest do ich stałej dyspozycji, gotowy do pomocy, wsparcia i pokierowania w bieżących sprawach.

- Angel Management swoją działalność rozpoczęła w kwietniu 2020 roku, czyli dokładnie wtedy, gdy w Polsce rozszalała się pandemia. Usługa pojawiła się jako odpowiedź na zapotrzebowanie naszych klientów - większość z nich posiada nieruchomości w każdej wybudowanej przez Angel Poland Group inwestycji. Wraz z początkiem 2023 roku stoimy przed kolejnym dużym wyzwaniem. Skupiamy się na przygotowaniu naszego zespołu do największej inwestycji, którą chcielibyśmy uruchomić w Krakowie – Angel Green. Projekt zakłada kilkaset mieszkań, powierzchnie usługowe i biurowe – dodaje Małgorzata Nowodworska.

Usługa zarządzania najmem jest najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości. Mogą oni nie tylko zaoszczędzić swój czas, ale przede wszystkim mają gwarancję wyboru sprawdzonego najemcy. Eksperci Angel Management zwracają uwagę, że wynajmując nieruchomość nie tylko musimy trzymać rękę na pulsie, ale na bieżąco dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań najemców. Dziś, dodatkowo ich struktura jest bardzo zróżnicowana, a co za tym idzie coraz trudniej zweryfikować zabezpieczenia potencjalnych umów. Z drugiej strony indywidualni inwestorzy muszą oferować najwyższy poziom obsługi, przejrzyste zasady i profesjonalizm, w szczególności w dobie konkurowania z sektorem PRS, a gwarancją tego wszystkiego bez wątpienia jest podjęcie współpracy z zespołem specjalistów rynku nieruchomości, posiadających szeroką wiedzą ekspercką.