Aplikacja do najmu krótkoterminowego niebawem ujrzy światło dzienne

fot. Krzysztof Kalinowski

Aplikacja pozwalająca sprawdzić użytkownikowi, czy przebywa w legalnym obiekcie noclegowym na terenie miasta, tworzona przez urząd miasta, wkrótce ujrzy światło dzienne.

Aplikacja do najmu krótkoterminowego, o której powstawaniu informowaliśmy w grudniu, ma być gotowa w marcu. – Aplikacja została wykonana, ale ponieważ jest to pierwsza aplikacja dotycząca ewidencji obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także ze względu na jej złożoność pewne funkcje wymagają jeszcze dopracowania, a pewne dane – uzupełnienia. To dzieje się podczas testów. Z tego powodu jeszcze nie upublicznialiśmy wyszukiwarki – przewidziany termin to marzec – informuje przedstawiciel urzędu miasta.

Przypominamy, że aplikacja nie będzie konkurencją dla portalów typu Airbnb, Trivago, czy Booking. Aplikacja do najmu krótkoterminowego tworzona przez wydział turystyki w urzędzie miasta pozwoli jedynie sprawdzić, czy obiekt noclegowy, do którego chcemy się wybrać, jest ewidencjonowany – innymi słowy, czy działa legalnie.

Z zapowiedzi sądziliśmy, iż aplikacja będzie dostępna na smartfony, ale okazuje się, że nie do końca. – Aplikacja eKON to aplikacja webowa. Dostęp do niej jest realizowany za pośrednictwem przeglądarki internetowej, np. IE, Chrome czy Firefox. Aplikacja będzie dostępna na wszystkich systemach operacyjnych, na których zainstalowane są przeglądarki internetowe – wyjaśnia rzecznik wydziału turystyki.

Luka podatkowa. Dodatkowy milion z podatku

Obiekty noclegowe ujęte w spisie podmiotów prowadzących działalność noclegową na terenie miasta są zmuszone uiszczać podatek od nieruchomości. Należną daninę trudno wyegzekwować od przedsiębiorców prowadzących obiekt poza spisem. Urzędnicy m.in. z tego właśnie powodu ścigają przedsiębiorców, którzy nie zarejestrowali swojej placówki noclegowej w ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych.

Urząd miasta wszczął w ostatnich latach kampanię informacyjną zachęcającą przedsiębiorców do rejestracji swojej działalności noclegowej, ale podjął się również wyśledzenia ich osobiście. Dzięki tym działaniom w ciągu dwóch ostatnich lat podwoiła się liczba obiektów noclegowych wpisanych do ewidencji. – W tym samym okresie dochody do budżetu miasta z tytułu należnego podatku od nieruchomości w związku z prowadzoną w tych obiektach działalnością gospodarczą zwiększyły się o 140%, osiągając kwotę 2,68 mln zł – przedstawia wydział turystyki.

W grudniu 2020 roku w Krakowie zarejestrowane były 1654 obiekty, które dysponowały ok. 32 191 miejscami noclegowymi.

comments powered by Disqus