Spółka Atal dostała zgodę od prezydenta miasta na zmianę przeznaczenia gruntów przy ul. Gustawa Morcinka w Zesławicach na cele mieszkaniowe.
Chodzi o dwie działki mające razem powierzchnię przekraczającą hektar. Znajdują się one przy dawnej cegielni, gdzie deweloper realizuje inną inwestycję. Do tej pory tereny te były niezagospodarowane. Atal jest użytkownikiem wieczystym gruntu, który należy do Skarbu Państwa. Za możliwość zabudowy terenu firma musiała zapłacić niecałe 46 tys. złotych.– Planujemy na tym terenie zabudowę mieszkaniową z lokalami usługowymi, jednakże więcej informacji o projekcie podamy na bardziej zaawansowanym etapie inwestycji – mówi przedstawiciel spółki Marek Thorz.
Stara cegielnia
Thorz dodaje, że w okolicy realizowany jest pierwszy etap innej inwestycji dewelopera. Mowa o Strefie Cegielnia. Prace rozpoczęły się wiosną 2022 roku. Obecnie stan zaawansowania jest szacowany na 65 proc.
Pierwszy etap inwestycji obejmuje dwa budynki: dwu- oraz jednosegmentowy o pięciu kondygnacjach naziemnych, oraz jednej podziemnej. Na poziomie -1 znajdą się garaże z ponad 130 miejscami postojowymi oraz komórki lokatorskie. Wszystkie mieszkania posiadać będą loggię lub balkon, a te znajdujące się na parterze zielony ogródek. Mieszkania mają mieć od 38 do 62 mkw.
– Budynki wyróżniać się będą elewacją, której charakter zostanie podkreślony poprzez zastosowanie cegły jako dominującego materiału wykończeniowego – widnieje w opisie inwestycji.
Na tym nie koniec?
Po przemysłowych zabudowaniach powstałych w połowie XX wieku nie ma praktycznie śladu, zostały te najbardziej charakterystyczne obiekty, które znalazły się w rejestrze zabytków: okrągły magazyn surowca, przewiązka-rampa z podajnikiem pasowym, trójnawowa hala produkcyjna z piecem i wolnostojąca wieża ciśnień.
Na stronie internetowej biura architektonicznego Archivision widnieje informacja związana z przebudową starych i dobudową nowych budynków.
Hala z kopułą miała być przemianowana na pasaż handlowy z restauracjami i barami. Znaleźć miałoby się tam również miejsce na kącik muzealny z wystawą o byłej cegielni. Autorzy koncepcji chcieli również stworzyć otwartą przestrzeń gastronomiczną w stylu warszawskiej Hali Koszyki.
„Do hali tylnej zostaną dobudowane dwa budynki bliźniacze, symetryczne. (…) W skrzydle lewym znajdzie się hotel czterogwiazdkowy z autonomiczną restauracją, salami konferencyjnymi i małym spa. W skrzydle prawym planuje się na piętrach zaaranżować biura. W obu skrzydłach na parterze znajdą się sklepy oraz usługi(…)”. Inwestor twierdzi, że dzięki temu historyczne podwórza będą tętniły życiem.
Natomiast w prawym skrzydle miałby być market spożywczy. – Całość wieńczy pod ziemią olbrzymi parking zaprojektowany na prawie 300 samochodów osobowych, dysponujący trzema niezależnymi zjazdami w różnych częściach działki – czytamy na stronie inwestora, którym jest firma P.B.H.T. "Edmund Leś".
Stojąca tam wieża ciśnień w planach ma zostać zaadaptowana na podniebny bar. Jak na razie nie dostaliśmy odpowiedzi, kiedy planowane jest zakończenie inwestycji.