Bądźmy bliżej

Podobnie jak wszystkie instytucje na całym świecie i Krakowski Park Technologiczny musiał zmierzyć się z niespodziewaną sytuacją pandemii i wynikającymi z tego konsekwencjami. KPT nie przerwał pracy, w bardzo szybki sposób dostosował się do zastanej sytuacji, wprowadził nowe kanały współpracy i kontaktu z klientami.

Wszystko to sprawiło, że w dużej mierze udało się zrealizować założone plany. Mimo to praca w takiej formie jest daleka od ideału. Teraz, jak nigdy czujemy, że stały, bezpośredni kontakt z innymi współpracownikami jest nie do przecenienia, a zdalne formy kontaktu coraz częściej okazują się niedoskonałym substytutem spotkania.

Interakcje społeczne kluczem do sukcesu

Praca w grupie z innymi ludźmi, rozmowy i inspirujące środowisko pozwalają tworzyć innowacyjne projekty. Tej kreatywności i nieszablonowego myślenia może zabraknąć od kiedy tryb pracy nagle się zmienił. W psychologii znany jest efekt synergii, który mówi, że praca w grupie jest bardziej efektywna niż praca w pojedynkę. Inni ludzie dają inspirację i wsparcie, pozwalają również na wychwycenie błędów czy niedociągnięć w projekcie.

Praca z domu bez wątpienia ma wiele zalet, ale gdzie w tej rzeczywistości jest komunikacja bezpośrednia? Gdzie praca w grupie i wzajemna, konstruktywna krytyka? Gdzie wymiana myśli?

To czynnik ludzki pozwala firmom istnieć. Bez niego trudno wyróżnić się na tle konkurencji, o czym doskonale wiedzą firmy technologiczne i startupy, które potrzebują wyróżników, kontaktów, networkingu i komunikacji, by zaistnieć.

Ekosystem firm technologicznych

O czynniku ludzkim nie zapomniały firmy mające swoją siedzibę w Krakowskim Parku Technologicznym, które zdecydowały się na powrót do pracy w biurze lub pracę w trybie hybrydowym. Częściej w biurach pojawiają się osoby, dla których praca na miejscu jest po prostu szybsza i bardziej efektywna.

KPT to szczególne i inne niż wszystkie miejsce, więc inaczej wygląda też praca, która wychodzi poza standardowe ramy. Tutaj powstał prawdziwy ekosystem firm technologicznych, które oprócz pracy w swoich zespołach, mają też możliwość kontaktu z innymi przedsiębiorstwami i startupami, mniejszymi i większymi graczami na rynku.

„Mamy swoją siedzibę w KPT już prawie 4 lata i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Czujemy się częścią środowiska startupowego w Krakowie. Cenimy sobie bliskość firm, z którymi niejednokrotnie współpracujemy. Nowe znajomości można zawrzeć nawet na obiedzie na stołówce”, mówi Michał Łagodzic z firmy Reality Games.

Często zdarza się, że firmy wymieniają się usługami, kontaktami i dzielą się doświadczeniami. To bardzo ważne szczególnie na wczesnym etapie rozwoju, kiedy informacja i współpraca to główne karty przetargowe o najwyższej wartości.

Lepsze efekty pracy

W Krakowskim Parku Technologicznym szkolenia, eventy i kontakt z potencjalnymi inwestorami napędzają pracowników do działania na rzecz firmy, ale także zachęcają do osobistego rozwoju. Biuro w budynku KPT oznacza bezpośredni dostęp do programów szkoleniowych, eksperckiego mentoringu i kontaktu z firmami z branży gier, IT, a nawet łatwiejszy dostęp do danych satelitarnych.

Z całą pewnością wartość bezpośrednich kontaktów międzyludzkich wzrosła, nie można pozwolić, by ograniczały się one wyłącznie do komunikatorów internetowych. Taka perspektywa wiąże się z utratą poczucia bliskości, przynależności, ale także pomysłowości i jasności myślenia, z których to cech firmy czerpią realne zyski.

Może więc zamiast rozmawiać z samym sobą, warto zorganizować swoją pracę tak, by być bliżej innych?

comments powered by Disqus