Biurowce będą walczyć ze smogiem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Powiększa się kompleks High5ive przy ul. Pawiej. Dwa budynki z pięciu zostały już oddane dla najemców, budowa kolejnych dwóch zakończy się na przełomie roku.

High5ive to ogromna inwestycja, która stopniowo powstaje w sąsiedztwie Galerii Krakowskiej. Wykonawcą jest firma Skanska, a inwestorem Skanska Property Poland. Koszt budowy dwóch kolejnych budynków to 80 mln euro. Finalnie inwestycja wzbogaci krakowski rynek nieruchomości o około 70 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz o 7 tys. mkw. powierzchni handlowo- usługowej.

Pięć budynków

Dwa pierwsze budynki są już użytkowane przez najemców, w kolejnych dwóch inwestor zakończył etap prac konstrukcyjnych. Obecnie trwają prace wykończeniowe nad fasadą i instalacjami. Inwestor zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem i harmonogramem.

– W ramach pierwszego etapu powstała zielona wyspa ze strefą wypoczynku, a oprócz tego zasadzonych zostanie kilkadziesiąt różnych gatunków drzew, krzewów, traw i bylin ozdobnych – wyjaśnia Jędrzej Kruszyński ze spółki biurowej Skanska. – W przestrzeni między budynkami powstaną poidełka dla ludzi i zwierząt. Z kolei za budynkiem piątym powstanie ogólnodostępne boisko do koszykówki – dodaje.

Nazwy czterech budynków nawiązują do czterech typów energii: miasta, różnorodności, szczęścia oraz innowacji. Niestety inwestor nie zdradza jeszcze szczegółów, jak miałby wyglądać a także do jakiej energii miałby nawiązywać ostatni budynek, który dopełni „piątkę” przy Pawiej.

Zielony beton dla miasta

Kompleks to przede wszystkim duża powierzchnia biurowa i usługowa, a więc nowe miejsca pracy dla potencjalnych firm posiadających swoje filie w Krakowie. Jednak inwestor zapowiada, że to nie koniec korzyści dla Krakowa, Skanska chce walczyć również ze smogiem.

– Problem smogu dotyka największe z polskich miast, w których realizujemy swoje inwestycje biurowe, w tym także Kraków. Dzięki „zielonemu betonowi” oczyścimy powietrze z części zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych i dołożymy cegiełkę do walki ze smogiem w Krakowie – zapewnia Jędrzej Kruszyński.

Czym jest „zielony beton”?

– To odpowiedź na rosnące wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Chodnik z „zielonego betonu” powstanie na powierzchni prawie 1900 mkw., wokół trzeciego i czwartego budynku kompleksu. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku – tłumaczy Kruszyński.

Antysmogowe chodniki będą oczyszczać powietrze za pomocą specjalnej mieszanki betonu i działaniu promieni słonecznych. – Dzięki temu na powierzchni płyty dochodzi do redukcji szkodliwych związków pochodzących ze spalin samochodowych – komentuje przedstawiciel Skanska. Szkodliwe cząstki są rozkładane na neutralne związki. Pomysł został już wprowadzony w Warszawie i, jak zapewnia firma, jest doceniony przez tamtejszy Zarząd Dróg Miejskich.

Rowerzyści wyróżnieni

High5ive to ukłon w stronę rowerzystów. Inwestor przewidział ponad 500 miejsc parkingowych dla rowerów, stację do ich naprawy, a także punkt ładowania rowerów elektrycznych. Prócz tego w kompleksie ma się znaleźć prysznic oraz szafki dla pracowników, którzy zdecydują się przyjechać do pracy na swoich rowerach.

– Wraz z otwarciem pierwszego etapu stworzyliśmy Bike5ive, który został udostępniony do użytku najemców, ale także wszystkich mieszkańców Krakowa – podsumowuje Jędrzej Kruszyński ze spółki biurowej Skanska.