Bliżej modernizacji krakowskiej fabryki. Philip Morris zakłada produkcję 28 mld wkładów na rok

fot. materiały prasowe

Producent wyrobów tytoniowych otrzymał decyzję środowiskową dla rozbudowy swojej fabryki w Krakowie. Zgodnie z zapowiedziami, PMI skupi się na produktach bezdymnych.

Wiosną 2023 roku koncern tytoniowy ogłosił, że rezygnuje z produkcji papierosów i przestawia się na bezdymne produkty nikotynowe.

We wrześniu Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris International na obszar Europy Północno-Wschodniej zapowiedział, że w Krakowie produkowane będą wkłady tytoniowe nowej generacji.

– Szacujemy, że ta inwestycja na ponad miliard złotych pozwoli stworzyć wiele nowych, wysoce wyspecjalizowanych miejsc pracy – poinformował we wrześniu.

Przedsiębiorstwo właśnie otrzymało decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Prezydent uznał, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia.

28 mld wkładów rocznie

Przy okazji możemy się dowiedzieć, jak będzie wyglądała inwestycja. Fabryka ma zostać rozbudowana i przebudowana. Zgodnie z dokumentem dołączonym do decyzji środowiskowej, przedsięwzięcie ma poszerzyć asortyment wyrobów tytoniowych.

PMI uruchomi technologię Primary SFP (smoke-free products ) z 12 liniami produkcyjnymi, gdzie będzie przygotowywany tytoń, a 10 maszyn Secondary będzie je pakować. Do tego planowane jest zainstalowanie dziewięciu maszyn do produkcji filtrów.

– Planowana zdolność produkcyjna SFP wyniesie ok. 28 mld sztuk wkładów papierosowych na rok – czytamy.

Inwestycja zakłada m.in. rozbiórkę budynku K3 i postanowienie nowego, gdzie znajdą się maszyny do przygotowywania tytoniu czy budowę Magazynu Aromatów. Rozbudowa związana jest również z większym zapotrzebowaniem na energię cieplną i wodę.

Proces przygotowania

Co ciekawe, został opisany sposób przygotowania tytoniu. Najpierw liście tytoniu są rozdrabniane, następnie mielone na proszek, który trafia do zbiorników. Później przygotowana jest pulpa tytoniu – mieszany jest proszek z wodą, celulozą, gliceryną i guar. Kolejnym etapem formowanie pulpy w „folię” tytoniową i jej suszenie. Następnie dochodzi do rolowania i cięcia rolek. Później krajanka trafia do maszyn formujących wkłady.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny