Czy 6 grudnia będzie niedzielą handlową? Kilka dni dla senatu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W ubiegły piątek sejm zdecydował o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia. Propozycja musi jednak jeszcze zostać zaakaceptowana przez senat i prezydenta.
Podstawowe niedziele handlowe w tym roku wyznaczono na 13 i 20 grudnia. Teraz politycy walczą o to, aby już za kilka dni – 6 grudnia – również można było handlować.

– To nasze ministerstwo zainicjowało projekt polegający na nadaniu dniu 6 grudnia charakteru niedzieli handlowej – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Wicepremier tłumaczył, że to rozwiązanie zyskało aprobatę wszystkich stowarzyszeń pracodawców oraz dwóch z trzech największych związków zawodowych, czyli OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. – Jedynym związkiem zawodowym, który kwestionuje to rozwiązanie, jest Solidarność – dodał.

Kilka dni dla senatu

– Liczę na to, ze Senat bezzwłocznie, jeszcze w tym tygodniu, przyjmie ten przepis. Wierzymy w to, że pan prezydent Andrzej Duda również przychyli się do tej propozycji – powiedział dziś Jarosław Gowin.

– 6 grudnia ma być niedzielą handlową z wyjątkowych powodów, nie tylko gospodarczych. Chcemy umożliwić odbicie się branżom, które w ostatnich tygodniach zostały objęte obostrzeniami. 6 grudnia powinien być niedzielą handlową także ze względów zdrowotnych, po to, żeby rozgęścić liczbę osób, które będą odwiedzać sklepy w okresie świątecznym – podkreślił wicepremier.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w zakresie od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.
comments powered by Disqus