Deweloperzy budują coraz mniejsze mieszkania, a one i tak schodzą na pniu

zdj. przykładowe fot. krzysztof kalinowski/LoveKraków.pl

W związku ze spadkiem średniej powierzchni nowych mieszkań na rynku, analitycy portalu rynekpierwotny.pl sprawdzili, czy jesteśmy już skłonni nabywać coraz to mniejsze lokale.

Analitycy zwrócili uwagę na spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jako zmianę, która jest widoczna na większości największych rynków. Czy udział małych mieszkań w sprzedaży zaczął już rosnąć?

Jeśli chodzi o Warszawę, to w okresie lipiec 2020 – maj 2022 widoczny był wzrost rynkowego znaczenia nowych lokali o powierzchni 30 mkw. - 50 mkw. Taka zmiana odbyła się kosztem udziału sprzedażowego większych „M” o powierzchni od 50 mkw. do 70 mkw. – czytamy w raporcie analityków. Popularność nowych kawalerek była natomiast bardziej stabilna. Trzeba pamiętać, że rynek stołecznych M1 jest specyficzny i dość mocno ukierunkowany na zamożniejszego nabywcę – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Jak podaje Andrzej Prajsnar, analogiczne wieści możemy wynieść z Krakowa, czyli drugiego najważniejszego rynku deweloperskiego w Polsce. – Informacje stąd też wskazują na wzrost sprzedażowej popularności mieszkań liczących sobie 30 mkw. - 50 mkw. (kosztem lokali o pow. 50 mkw. - 70 mkw. i potem 70 mkw. - 100 mkw.). Podobnie jak w przypadku Warszawy, obserwowany trend zaczął się jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych NBP. Jego pierwszą przyczyną było pogorszenie relacji cen metrażu i wynagrodzeń – tłumaczy analityk.

comments powered by Disqus