Efekt "nożyc" na krakowskim rynku pracy. Kobiety radzą sobie lepiej niż mężczyźni

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Pandemia covid-19 odwróciła trendy zachodzące na krakowskim rynku pracy – wynika z opracowania przygotowanego przez Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy.

W 2019 roku, pomimo niskiego bezrobocia w Krakowie, w Grodzkim Urzędzie Pracy rejestrowało się zdecydowanie więcej kobiet. Ta tendencja utrzymywała się przez cały rok, aż do rozpoczęcia pandemii. Od początku 2020 roku liczba kobiet i mężczyzn w rejestrach osób bezrobotnych była bardzo zbliżona, aż do września 2020 roku kiedy wystąpił efekt "nożyc", który wykazał znaczny wzrost liczby mężczyzn wobec kobiet.

Początek bieżącego roku już tylko pogłębiał tę nieoczywistą tendencję, a na koniec września 2021 roku zarejestrowanych w Krakowie kobiet było już o 754 mniej niż mężczyzn. Cały ten zachodzący proces pokazał jak pandemia wpłynęła na umocnienie się kobiet na krakowskim rynku pracy.

– Można pokusić się o tezę, że kobiety odnalazły się zdecydowanie lepiej na rynku pracy – zarówno podczas pandemii jak i w okresie popandemicznym. Należy także podkreślić, że obecna liczba kobiet w rejestrach osób bezrobotnych już jest niższa niż z początkiem bieżącego roku. Zaobserwowana zasadnicza, wręcz rewolucyjna zmiana pozycji kobiet i mężczyzn na krakowskim rynku pracy powinna stanowić poważny przyczynek do systemowej dyskusji w zakresie aktywizacji zawodowej obu badanych grup – mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Grafika Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
Grafika Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie