Ekologiczne, komfortowe i nowoczesne biurowce

Według raportu dotyczącego inwestycji biurowych, Kraków zajmuje jedno z najwyższych miejsc w kraju pod względem atrakcyjności sektora outsourcingu. Międzynarodowe korporacje i duże firmy w centrach biznesowych zaliczają się dziś do najpopularniejszych miejsc pracy. Niezależnie od specyfiki firmy, zmiany na rynku pracy przyczyniły się do zwracania coraz większej uwagi na wygodę i komfort pracowników.

Strefa fitness i sklepy są wymogiem

O tym, że jakość powierzchni biurowych wpływa na efektywność pracy i samopoczucie pracowników nie trzeba nikomu mówić. Współczesne realia sprawiają, że coraz częściej tym, co przyciąga pracowników jest nie tylko firma, ale też miejsce – kompleks biurowy, w którym będą pracować. Krakowski rynek inwestycji biurowych od lat dąży do standaryzacji budynków w klasie A, dbając o dostosowanie poszczególnych elementów do potrzeb pracowników. Grupa BUMA, jedna z pierwszych firm deweloperskich w Małopolsce, a zarazem prekursor w dziedzinie budowy obiektów biurowych, już dziesięć lat temu zadbała o to, aby pracownicy w kompleksie biurowym mieli dostęp do strefy fitness, basenu czy innych udogodnień. Dziś jest to standard.

Proszę zwrócić uwagę, że jeszcze kilka lat temu nie przywiązywało się uwagi do udogodnień dla pracowników, zarazem bycie „fit” nie było tak modne – mówi Konrad Dziewoński, prezes Grupy BUMA – Dziś jest to istotny element z uwagi na dwa zagadnienia. Po pierwsze, pojawiła się bardzo duża konkurencja na rynku pracy. Po drugie, zmienił się sam pracownik, dla którego kultura zdrowego trybu życia stała się czymś powszechnym. Łatwy dostęp, choćby do strefy fitness, jest już pewnego rodzaju wymogiem – dodaje Prezes Grupy BUMA – Konrad Dziewoński.

Obecnie jednym z ośrodków, oferujących takie rozwiązania, jest kompleks biurowy Dot Office przy ul. Czerwone Maki w Krakowie. Grupa BUMA w trakcie realizacji inwestycji zadbała o udogodnienia, dzięki którym najemcy i pracownicy mają dostęp do wspomnianej strefy fitness, lunch baru, strefy relaksu, ale również przedszkola, kliniki medycznej, placówki banku i punktów handlowo-usługowych. Nic zatem dziwnego, że swoje siedziby mają tam takie firmy jak Motorola Solutions, Ericsson czy Shell. Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny wybrał właśnie Kraków - na jedną z trzech swoich głównych siedzib na świecie.

Lokalizacja to podstawa

Taki standard obowiązuje jednak nie tylko na Ruczaju. Krakowski inwestor jest odpowiedzialny m.in. za realizację biurowca Tertium Business Park w dzielnicy Prądnik Czerwony czy kompleksu Wadowicka 3 w sąsiedztwie Ronda Matecznego. Okazuje się, że są to dziś najdogodniejsze lokalizacje dla potencjalnych najemców.

– W tej kwestii nic się nie zmieniło i właściwie każda firma wciąż chce ulokować swoją siedzibę w miejscu umożliwiającym łatwą komunikację z innymi częściami miasta – mówi Prezes Grupy BUMA – Konrad Dziewoński – Tym samym staramy się skupiać na lokalizacji, która umożliwi łatwe połączenie ze Starym Miastem, Dworcem Głównym, uczelniami wyższymi, dzielnicami mieszkaniowymi, a także obwodnicą A4 czy lotniskiem Kraków-Balice. Nie bez znaczenia pozostaje również obecność ścieżek rowerowych. Na przestrzeni ostatnich 15 lat znacząco wzrosła liczba pracowników dojeżdżających do biura rowerem. Dla nich przygotowaliśmy miejsca postojowe dla rowerów, szatnie oraz kabiny prysznicowe.

Zielona ofensywa jednym ze standardów

Budynki Grupy BUMA trafiają nie tylko w potrzeby pracowników, ale również potencjalnych najemców. W Polsce systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na zaawansowane powierzchnie biurowe wysokiej klasy. Muszą one spełniać normy budowlane, które coraz częściej dotyczą wyposażenia budynków w ekologiczne rozwiązania wpływające na obniżenie kosztów eksploatacji. Projekty krakowskiego inwestora posiadają certyfikat BREEAM, oparty na systemie oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko. To obecnie jeden ze standardów w branży nieruchomości stosowany na świecie przez inwestorów, deweloperów i najemców.

– We wszystkich realizacjach stosujemy zaawansowane technologicznie rozwiązania spełniające najwyższe parametry jakościowe związane z certyfikacją budynków – mówi Prezes Grupy BUMA – Konrad Dziewoński i podkreśla, że nie ma innej drogi do posiadania atrakcyjnej oferty przyciągającej najemców.

Standardem w tym zakresie są parkingi rowerowe, ale też stacje ładowania, samochodów elektrycznych. Ich posiadacze znajdą taką możliwość doładowania swoich pojazdów w inwestycjach realizowanych przez małopolskiego dewelopera.

Nowoczesne technologie i wykorzystywane rozwiązania techniczne mają również znaczenie dla istotnych obecnie problemów społecznych – smogu, globalnego ocieplenia czy niedoborów wody. Przy realizowaniu inwestycji ważne jest bowiem, maksymalne ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko budynków użyteczności publicznej.

comments powered by Disqus