Gdzie powstają nieruchomości premium? Klienci patrzą na infrastrukturę i zieleń

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wśród klientów poszukujących nieruchomości w Krakowie nie brakuje takich, którzy oczekują oferty z najwyższej półki. Inwestycja w nieruchomości premium okazuje się doskonałą lokatą kapitału.

Inwestowanie w nieruchomości o najwyższym standardzie zyskuje na popularności. Choć ceny mieszkań i domów znacząco wzrosły w skali całego miasta, wiele osób gotowych jest zapłacić znacznie więcej, by skorzystać z wyjątkowej, unikatowej oferty. Rosnący popyt przy mocno ograniczonej podaży powoduje, że takie nieruchomości stale zyskują na wartości.

– Mieszkania premium to segment rynku nieruchomości, który w Polsce, podobnie jak w innych krajach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tego typu mieszkania charakteryzują się nie tylko wysokim standardem wykończenia, najlepszą klasą materiałów, ale także szeregiem udogodnień, które wyróżniają je na tle standardowych ofert mieszkalnych – tłumaczy Agata Seweryn, Specjalista ds. Sprzedaży w firmie Fracthon.

Ostatnie lata pokazały, że pomimo różnych kryzysów i zawirowań na rynku nieruchomości ten segment notował stałe wzrosty. – Dynamika rynku nieruchomości premium wskazuje bardzo jasno, że popyt przewyższa podaż. Społeczeństwo się wzbogaca, poszukuje wyjątkowych inwestycji do życia, a także do zabezpieczenia kapitału – mówi Rafała Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment. – Dobra luksusowe nie tylko cechują się największą odpornością na zawirowania rynkowe, ale przede wszystkim tym, że stale rosną na wartości. Do tej pory takich produktów praktycznie na rynku nie było. Wysoki popyt na nieruchomości luksusowe oraz ich niska podaż, brak dostępności atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych mają swoje odzwierciedlenie w cenie za metr kwadratowy i ten trend na przestrzeni najbliższych lat nie ulegnie zmianie – przewiduje.

Co mieści się w definicji?

Deweloperzy prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób podnieść standard nieruchomości oferowanych w tym segmencie. Wysoka jakość wykończenia, wykorzystanie materiałów z najwyższej półki, metraż, różnego rodzaju dodatkowe usługi, nowinki techniczne i udogodnienia oferowane w budynku to pierwsze skojarzenia, kiedy myślimy o mieszkaniu w standardzie premium.

Jak jednak przekonuje Rafał Kula z NOHO Investment, same te „dodatki” nie tworzą jeszcze nieruchomości premium. – Dla nas basen dla mieszkańców i sala fitness nie świadczy o tym, że inwestycja jest projektem premium. Dzisiaj klient oczekuje znacznie więcej, dlatego do budowania jedynych w swoim rodzaju nieruchomości premium podchodzimy kompleksowo. Tworząc produkt o najwyższym standardzie, który ma być adresem do życia, adresem na pokolenia, projektujemy nieruchomości, które mają wzbogacić życie nabywcy we wszystkich aspektach – zwraca uwagę. – Projekty NOHO to nie tylko pożądana lokalizacja – to najwyższa jakość architektury i designu, dbałość o detal, bogate, przyjazne zielone otoczenie z wewnętrznymi dziedzińcami, wybiegami dla psów, placami zabaw dla dzieci. To zaprojektowane z myślą o najwyższym komforcie mieszkańca części wspólne, tj. pomieszczenie coworkingowe z czytelnią, sala do jogi, w pełni wyposażony pokój klubowy, strefa relaksu z sauną i pokojem do masażu czy strefa zabaw dla dzieci. To odpowiedzialne podejście do współtworzenia miasta i podnoszenia jakości życia zarówno klientów jak i jego mieszkańców – wylicza.

Na wybór miejsca wpływa wiele czynników

Zapytaliśmy też o to, jaką rolę dla nieruchomości premium odgrywa lokalizacja. Czy takie mieszkanie musi znajdować się w ścisłym centrum miasta? W jaki sposób na prestiż wpływa np. widok na Wisłę?

Agata Seweryn z Fracthon przyznaje, że lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o przypisaniu nieruchomości do segmentu premium. – Bliskość centrów biznesowych, terenów zielonych, prestiżowych szkół czy obiektów kultury i rozrywki ma tu duże znaczenie – podkreśla. Wybór w dużym stopniu zależy jednak od oczekiwań klienta. – Poza lokalizacją i standardem wykończenia, klienci zwracają uwagę na aspekty związane z prywatnością, bezpieczeństwem, a także na elementy zrównoważonego rozwoju i ekologii. Należy podkreślić, że ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i priorytetów potencjalnego nabywcy, jednak trend na mieszkania zlokalizowane blisko natury, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do pełnej infrastruktury miejskiej, jest coraz bardziej widoczny – podsumowuje.

Również zdaniem Rafała Kuli z NOHO Investment, sprawa jest bardziej złożona. – Widok na Wisłę absolutnie nie jest dzisiaj argumentem decydującym o zakupie nieruchomości premium. Oczywiście, lokalizacja nadal jest bardzo istotna, ale o jej atrakcyjności stanowi szereg czynników, takich jak doskonale rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, bogate otoczenie zieleni, odległość od ścisłego centrum miasta i szeroko pojęte otoczenie, w tym dostęp do usług, które wpłyną na wysoki komfort codziennego życia klienta – wyjaśnia.