Giełda spożywcza na Rybitwach do likwidacji?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Taki scenariusz dla placu targowego na Rybitwach widzi radny miejski Michał Drewnicki. Jego obawy są jednak nieuzasadnione – wyjaśnia spółka zarządzająca Kompleksem Handlowym Rybitwy.

Samorządowiec skierował do prezydenta miasta dwie interpelacje dotyczące przyszłości Kompleksu Handlowego Rybitwy i obaw co do jego likwidacji. – Do radnych docierają sygnały, że udziałowcy spółki giełdy spożywczej sprzedali w niej udziały, co rodzi duże obawy o przyszłość giełdy w tym miejscu – napisał w interpelacji Michał Drewnicki.

Radny mówi nam, że informacje na temat sprzedawanych udziałów w spółce odpowiedzialnej za zarządzanie KH Rybitwy (Korporacja Gospodarcza efekt S.A.), pochodzą od jednego z udziałowców. Udziały miałyby być sukcesywnie wyprzedawane. Tajemniczy udziałowiec twierdzi również, że udziałami (i zapewne terenem placu handlowego) zainteresowany jest deweloper spoza Krakowa.

Doniesienia i obawy, jakie wytoczył radny w interpelacjach do prezydenta miasta, dementuje dyrektor Kompleksu Handlowego Rybitwy Iwona Stępień. – Zarząd spółki Korporacja Gospodarcza efekt S.A. nie ma żadnych planów związanych z likwidacją, czy nawet ograniczaniem funkcjonowania Kompleksu Handlowego Rybitwy – podkreśla.

– Zarząd spółki nie posiada żadnej wiedzy, iż główny akcjonariusz miałby dokonywać jakichkolwiek transakcji sprzedaży akcji – nadmienia dyrektor KH Rybitwy.

Spółka wyjaśnia również, że akcje podmiotu są notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych, a zatem obrót akcjami odbywa się na giełdzie. – Biorąc pod uwagę niskie obroty akcjami Korporacji Gospodarczej efekt S.A., można stwierdzić, iż akcjonariusze spółki nie dokonują żadnej wyprzedaży posiadanych akcji – dodaje Iwona Stępień.

Nowy plan miejscowy

Michał Drewnicki swoje wątpliwości co do przyszłości giełdy na Rybitwach uzasadnia także nowo powstającym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Aktualnie obowiązujący plan „Płaszów – Rybitwy” dopuszcza na tym obszarze zabudowę przemysłowo-usługową, nowego przeznaczenia tego terenu, który będzie określony w nowym planie miejscowym „Nowe Miasto”, jeszcze nie znamy.

– Nadal trwają prace nad sporządzeniem wstępnej koncepcji planu miejscowego. Nie został jeszcze sporządzony dokument, na podstawie którego można by wskazać, jaka będzie planowana kategoria przeznaczenia dla KH Rybitwy – odpowiedział prezydent na interpelację radnego.

Drewnicki nie dowierza jednak prezydentowi i ponawia interpelację z zapytaniem o przyszłość targowiska. – W mediach miejskich kilka tygodni temu urzędnicy chwalili się przekształceniem całego obszaru "Nowego Miasta", a więc nie wierzę, że nie można już w tej chwili poznać kierunku, w którym pan prezydent chce podążać, wiedząc, że plan przygotowywany jest od 1,5 roku – komunikuje radny.

Spółka, która jest wieloletnim właścicielem i zarządcą giełdy, nie tylko nie zakłada jakiejkolwiek zmiany przeznaczenia czy funkcjonowania KH Rybitwy, to jeszcze przypomina o rozwoju placu. – Kompleks jest tak bardzo niezbędny i pożądany dla licznych kontrahentów oraz mieszkańców Krakow, co przekłada się m.in. na liczne inwestycje realizowane na powyższym terenie, które mają poprawić zarówno funkcjonalność, jak i dostępność dla klientów oraz kontrahentów.

Jak sami siebie przedstawiają, KH Rybitwy zajmuje teren ponad 7 ha i jest bazą zaopatrzeniową dla tysięcy sklepów i lokali gastronomicznych w Małopolsce.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus