Hotele na Zabłociu, a tak naprawdę mieszkania na wynajem

budowa przy al. 3 maja fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Kraków to bardzo ważny dla nas rynek, gdzie mamy w jednym roku dużo projektów, w kolejnym mniej i potem znowu wracamy do ich dużej liczby. Tutaj koncentrujemy się na pozwoleniach budowlanych i w szczególności projekcie Tesco – mówił na konferencji wynikowej Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Echo Investment w Krakowie skupia się na budowie mieszkań na sprzedaż, mieszkań na wynajem oraz inwestycjach biurowych. Deweloper rusza z nowymi inwestycjami z każdym kolejnym rokiem. Obecnie na tapecie jest szereg inwestycji w ramach platformy wynajmu mieszkań Resi4Rent, projekt „miastotwórczy” w miejscu dawnego sklepu Tesco przy ul. Kapelanka oraz biurowiec Brain Park przy al. Pokoju.

Grupa Echo posiada w Krakowie bank ziemi o potencjale budowy 1400 mieszkań na sprzedaż oraz 75 tys. mkw. powierzchni biurowej. Biura mają być realizowane w nadchodzących latach i chodzi o projekty: przy ul. Kapelanka (ok. 40 tys. mkw.), ul. Wita Stwosza (21,8 tys. mkw.), Brain Park II faza (12,8 tys. mkw.).

– Nasza oferta jest rozproszona na różne rynki. Niewiele udziału mamy w rynku krakowskim, ale tam też będziemy powiększać bank ziemi. Mamy pewne plany co do tego i jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwoleń. W ogóle w 2022 roku będziemy się koncentrować na pozwoleniach budowlanych. Chcemy je mieć gotowe i ruszać z realizacją projektów w momencie, gdy pojawi się właściwy moment na rynku – tłumaczył Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Poza przestrzenią biurową przy ul. Kapelanka deweloper planuje budowę nawet 1300 mieszkań. – Mamy bardzo silny bank ziemi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy w Krakowie, gdzie teraz pracujemy na planie miejscowym, żeby tam też móc budować mieszkania. Wszystko to są elementy naszego projektu miastotwórczego, który będziemy dalej rozwijać. Portfel nieruchomościowy przejęliśmy po Tesco 2-3 lata temu, teraz zaczniemy go używać – mówił szef grupy Echo Investment.

„Hotel” Resi4Rent na Zabłociu

Jak czytamy w najnowszym raporcie grupy Echo Investment za 2021 rok, w ostatnich latach powołano nowe spółki, które będą odpowiedzialne za realizację kolejnych projektów w ramach platformy wynajmu Resi4Rent. Pod koniec 2021 roku utworzono dwie tego typu spółki – Hotel Kraków Romanowicza i Hotel Kraków Zabłocie. Nie znamy jeszcze dokładnej lokalizacji projektu.

Ponadto Echo buduje obecnie mieszkania na wynajem przy al. 3 Maja (387 lokali) oraz ul. Puszkarskiej (150 lokali) – w sąsiedztwie swojej tradycyjnej inwestycji mieszkaniowej na sprzedaż Bonarka Living.

W 2022 roku mają ruszyć dwa kolejne projekty dewelopera – to 296 mieszkań na wynajem przy al. Jana Pawła II oraz 769 lokali również przeznaczonych na wynajem, lecz tutaj nie znamy adresu inwestycji. Istnieje prawdopodobieństwo, że chodzi o wspomniany wyżej „hotel” przy ul. Romanowicza i Zabłocie.

Otwarcie Brain Park w 2022 roku. „Najemcy powracają na krakowski rynek”

Pierwsza faza budowy biurowca przy al. Pokoju, czyli dwa budynki, mają być gotowe na jesień. Łączna powierzchnia biurowa całego obiektu wyniesie 42 tys. mkw., z czego 40 proc. zostało już wynajęte (m.in. przez PepsiCo GBS Kraków).

– Pierwsza faza Brain Park zostanie oddana do użytku na koniec roku. Wynajęliśmy pierwszy budynek i zaczynamy przechodzić do drugiej fazy realizacji. Widzimy bardzo duże zainteresowanie, najemcy powracają na krakowski rynek – podkreślił Nicklas Lindberg.