Jak wdrożyć nową technologię w przedsiębiorstwie?

Implementacja nowych technologii cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród małych przedsiębiorstw jak i globalnych podmiotów. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie kosztów a także skrócenie czasu oczekiwania na osiągnięcie założonych rezultatów - zarówno na poziomie taktycznym jak i strategicznym. W chwili obecnej liczba dostępnych technologii, w które mogą inwestować przedsiębiorcy, jest bardzo duża. W poniższym artykule prezentujemy szereg wartościowych informacji na ten temat.

Które technologie zyskują na znaczeniu?

Jakie technologie związane z automatyzacją procesów będą mały największy wpływ na rozwój cyfrowych biznesów? W 2017 roku Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, naukowcy specjalizujący się w analizie trendów technologicznych, przeprowadzili na ten temat badanie. Wskazali pięć elementów, które w ich opinii będą miały priorytetowe znaczenie.

Wyróżnili przede wszystkim dane, których przybywa w lawinowym tempie, algorytmy, sztuczną inteligencję, sieci oraz chmury. Obecnie widać wyraźnie, że przeprowadzone przez nich analizy były słuszne, gdyż zapotrzebowanie na nowoczesne technologie takie jak chmury obliczeniowe czy roboty z funkcją sztucznej inteligencji nieustannie rośnie.

Automatyzacja i robotyzacja

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstw oraz rosnąca konkurencja powodują, że firmy działające na trudnych rynkach muszą nieustannie inwestować w nowinki technologiczne, by móc zaoferować swoim klientom usługi wysokiej jakości w możliwie najniższej cenie. Coraz więcej podmiotów stawia na automatyzację i robotyzację procesów biznesowych.

Na czym polega robotyzacja procesów biznesowych?

Robotic Process Automation (RPA) to pojęcie, które oznacza zrobotyzowaną automatyzację procesów biznesowych. Jest to określenie dla innowacyjnego oprogramowania, które ma za zadanie zastępować ludzi w wykonywaniu różnych powtarzalnych czynności.

Obecnie RPA jest stosowane przez szereg firm o różnej wielkości na całym świecie. Bardzo istotną zaletą tego typu rozwiązania jest brak konieczności wprowadzania zmian w systemie informatycznym. Jego implementacja jest stosunkowo prosta. W ramach RPA w firmie instalowane są specjalne roboty software'owe, które mają za zadanie przejąć czynności wykonywane do tej pory przez ludzi.

Jakie korzyści wynikają ze wprowadzenia robotyzacji?

Wprowadzenie robotyzacji w firmie niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Warto dodać, że roboty mogą zastąpić ludzi wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie powtarzalnych, schematycznych czynności - dotyczy to zarówno zadań fizycznych jak i umysłowych. W długoterminowej perspektywie RPA przyczynia się do znacznego spadku kosztów operacyjnych, poprawia jakość obsługi klientów oraz pomaga zoptymalizować cały proces sprzedaży.

Produkowane obecnie roboty software'owe są w stanie bez przeszkód wykonywać zadania z zakresu obsługi posprzedażowej. W wielu firmach stosuje się np. specjalnie zaprogramowane chatboty działające na zasadach sztucznej inteligencji, które są w stanie odpowiadać na podstawowe pytania zadawane przez klientów. Uruchomienie robotyzacji powoduje, że liczba błędów popełnianych przez ludzi zatrudnianych w danej firmie ulega znacznemu zmniejszeniu, dzięki czemu wszystkie procesy biznesowe są realizowane sprawniej.

Znaczenie nowoczesnych technologii dla współczesnych firm

Rola nowoczesnych technologii dla współczesnych podmiotów gospodarczych chcących osiągnąć wysoką pozycję rynkową z roku na rok będzie cały czas rosła. Biznesy, które są zorientowane na nowinki cyfrowe, działają sprawniej i efektywniej. Pracownicy, których kompetencje przejmują roboty, mogą skupić się na bardziej ambitnych zadaniach, co prowadzi do wzrostu ich zadowolenia z wykonywanej pracy.

Więcej informacji o nowoczesnych technologiach wprowadzanych przez firmy na świecie można znaleźć na portalu mindbox.pl.

 

comments powered by Disqus