Jeździ na rowerze mimo braku przedramienia. To zasługa druku 3D

fot. materiały prasowe

Specjalnie zaprojektowany i wykonany na drukarce 3D adapter pozwala nawet najmłodszym jeździć na rowerze mimo niepełnosprawności.

Krakowska firma CadXpert, która zajmuje się drukiem 3D, rozwiązała problem braku dłoni, czy przedramienia, dzięki czemu dzieci mimo swojej niepełnosprawności mogą poruszać się na dwóch kółkach.

– Udało się stworzyć część do roweru, która ułatwia naukę i jazdę na rowerze dziecka z wadą braku przedramienia i dłoni. Córka opanowała jazdę na rowerze w bardzo krótkim czasie, ponadto nie krzywi kręgosłupa, postawa ciała jest prawidłowa i co bardzo ważne – jest jej po prostu wygodnie – mówi mama dziewczynki, u której zastosowano uchwyt 3D.

Skaner i druk w 7 godzin

– W pierwszej kolejności użyto skanera 3D do zeskanowania ręki dziewczynki. Na podstawie uzyskanych skanów można było wymodelować w oprogramowaniu CAD dopasowany kształt leja podtrzymującego rękę dziecka podczas jazdy – tłumaczy Michał Bryda-Przybyszewski z CadXpert.

Skaner 3D służy do szybkiego uzyskania cyfrowego modelu rzeczywistych obiektów. – Obecnie dysponujemy bardzo zaawansowanymi urządzeniami, którymi można zeskanować praktycznie każdy obiekt, w tym człowieka z wysoką dokładnością – dodaje Michał Bryda.

– Dzięki skanerowi mamy pewność pozyskania wszystkich pomiarów. Jeżeli wykonalibyśmy je tradycyjną metodą, moglibyśmy coś pominąć i dowiedzieć się o tym, dopiero na etapie projektowania lub po zamontowaniu uchwytu. Skaner pozyskał model 3D, który zawiera wszystkie wymiary ręki – wyjaśnia Michał Cyrnek z CadXpert.

Po etapie skanowania 3D w oprogramowaniu CAD wymodelowano właściwy uchwyt. Adapter zaprojektowano tak, by można było zmieniać jego wysokość. Dzięki temu uchwyt rośnie razem z małą rowerzystką.

Wszystkie trzy elementy uchwytu wydrukowano na jednym stole roboczym. Drukowanie zajęło siedem godzin.

comments powered by Disqus