Koniec sporu o „aparthotel” przy Błoniach. Wystartowała budowa

Wizualizacja Błonia Park fot. materiały prasowe

Przez wiele miesięcy nie było wiadomo, jak zakończy się sprawa wydania ostatecznego pozwolenia na budowę sześciopiętrowego aparthotelu „Błonia Park”. Plan miejscowy określał, że działka przy al. 3 Maja to teren przeznaczony na usługi turystyczne, które mogłyby być dopełnieniem działalności w pobliżu stadionu Wisły. Aktywiści miejscy byli oburzeni, że kolejne tereny będą zabudowane, a sam budynek to nie hotel, a apartamentowiec z mieszkaniami na sprzedaż. Teraz wiadomo już, że plan inwestora zostanie zrealizowany. Kilka dni temu wystartowała budowa.

Przypomnijmy, ponad rok temu inwestor otrzymał pozwolenie na budowę sześciopiętrowego budynku z 224 apartamentami, dostępnymi w sprzedaży. Całość miała być gotowa do trzeciego kwartału 2018 roku. To właśnie możliwość zakupu miejsca w aparthotelu wzbudzała największe kontrowersje. Pojawiały się głosy, że inwestor złamał przepisy MPZP i świadomie wprowadził w błąd wydział architektury, od początku planując inwestycję mieszkaniową. Wiele osób oskarżało również miasto, że pozbawia mieszkańców miejsc, gdzie mogłyby powstać kolejne tereny zielone.

Radny Grzegorz Stawowy oceniał wówczas, że zgodność inwestycji z MPZP należy rozpatrywać w kontekście zgodności dokumentacji na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale również pod kątem korzystania z budynku po wybudowaniu.

– Inwestycja ta nie może być traktowana jako mieszkaniowa, gdyż nie zapewni stałym mieszkańcom właściwej obsługi pod względem parkingowym, a poza tym burzy całą starannie opracowaną koncepcję urbanistyczną dla tej lokalizacji. Miejsce to ma koncentrować usługi związane ze sportem i rekreacją, a nie służyć jako miejsce zbiorowego zamieszkania – twierdził Grzegorz Stawowy.

„Na tym polega system condo”

Z zarzutami nie zgadzał się Marcin Helbin, dyrektor ds. komunikacji spółki Portfel Inwestycyjny, który mówił w rozmowie z LoveKraków.pl, że właśnie na tym polega system condo. – Hotel ma wielu właścicieli, może mieć operatora, ale nie musi. To jest decyzja właścicieli apartamentów. Najczęściej ludzie kupują lokale w aparthotelach pod wynajem długo i krótko terminowy. Jest to spora konkurencja dla klasycznych rozwiązań hotelowych, więc musieliśmy się dostosowywać do rozwijającego się w Krakowie segmentu turystycznego – tłumaczył.

Po wielomiesięcznej batalii kilka dni temu przy al. 3 Maja rozpoczęła się budowa aparthotelu. – Zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę zostały rozpoczęte pierwsze prace związane z zabezpieczeniem wykopu i terenu. Przewidywany termin zakończenia budowy „Błonia Park” hotelu w systemie condo to grudzień 2018 roku – informuje Paweł Konarski, Prezes Zarządu Spółki Aparthotel „Błonia Park”.

Wycinka i nasadzenia zastępcze

9 listopada zostało wydane prawomocne pozwolenie na wycinkę. Usunięto 141 sztuk drzew i 95 mkw. krzewów. W zamian, zgodnie z ustaleniami, zostaną nasadzone drzewa i krzewy w innych lokalizacjach. 30 sztuk pojawi się przy ulicy Pużaka, tyle samo przy ul. Reymonta, 53 drzewa i 390 mkw. krzewów przy ulicy Jaremy oraz 10 sztuk przy al. 3 Maja.

Chociaż budowa rozpoczęła się kilka dni temu, część apartamentów została już zarezerwowana. – Inwestycja w hotel w systemie condo cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z dniem 9 stycznia 2017 roku wznowiliśmy kampanię sprzedażową – mówi Konarski.

comments powered by Disqus