Kraków. Budowa biurowców przyhamuje na dwa lata

fot. krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

W 2022 roku w Krakowie oddano do użytku 100 tys. mkw. biur. Jest to prawie dwa razy lepszy wynik niż w ubiegłym roku. Następne dwa lata zapowiadają się jednak marnie, jeśli chodzi o powstawanie nowych biurowców w mieście.

Zasoby biurowe Krakowa na koniec 2022 roku wyniosły około 1,7 mln mkw. W tym roku oddano do użytku 100 tys. mkw. powierzchni biurowej, co oznacza, że deweloperzy wybudowali niemal dwukrotnie więcej biur względem 2021 roku, kiedy to powstało zaledwie 40 tys. mkw. powierzchni – podaje firma Savills oraz JLL.

W 2022 roku w Krakowie powstały m.in. takie inwestycje biurowe, jak pierwszy etap Brain Park (29 tys. mkw.), pierwszy z ośmiu obiektów The Park Kraków (12 tys. mkw.), MK29 (11 tys. mkw.), ostatni budynek High5ive (11 tys. mkw.), czwarty budynek Fabryczna Office Park (10 tys. mkw.).

W budowie pozostaje nadal ok. 116 tys. mkw. biur i większość tej powierzchni ma zostać oddana w 2023 roku. Największe projekty będące na etapie budowy to m.in. kolejne etapy Ocean Office Park (26 tys. mkw.), Kreo (23 tys. mkw.), Fabryczna Office Park (14 tys. mkw.), Brain Park (13 tys. mkw.), Mogilska 35 (13 tys. mkw.), The Park Kraków (12 tys. mkw.).

– 2022 rok w Krakowie to rynek wysokiego (powyżej 15 proc.) współczynnika pustostanów, który na podobnym poziomie odnotowywany był również w 2021 roku. Konsekwencją tak wysokiego współczynnika pustostanów, połączonego z dużą popularnością pracy hybrydowej (lub zdalnej) oraz spodziewanym spowolnieniem gospodarczym, jest dość niska aktywność deweloperów w mieście – komentuje Wioleta Wojtczak z firmy Savills. – Niska nowa podaż, która widoczna będzie w kolejnych dwóch latach, powinna jednak doprowadzić do stopniowego obniżania się dostępności biur, szczególnie w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta – dodaje.

Największe transakcje 

W okresie od stycznia do września aktywność najemców wyniosła 133 tys. mkw. Największymi transakcjami były: pre-let firmy Capgemini w Fabryczna Office Park (13,8 tys. mkw.), renegocjacja umowy w Enterprise Park C (12,5 tys. mkw.) i umowa podpisana na potrzeby własne przez MPEC w Alei Pokoju 81 na 8,7 tys. mkw. – podaje JLL.

– W związku z widocznym w ostatnich miesiącach delikatnym spowolnieniem na rynku ze strony najemców, w całym 2022 roku całkowity wolumen popytu nie będzie tak wysoki, jak z czasów sprzed pandemii, natomiast ze wstępnych prognoz wynika, iż będzie on wyższy niż w 2020 i 2021 roku. Wynika to głównie z redukcji powierzchni biurowej będące wynikiem przejścia na pracę hybrydową – mówi Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie.