Kraków. Mniej mieszkań oddanych do użytku

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

4331 mieszkań zostało oddanych do użytku w pierwszej połowie tego roku. To ponad 12-procentowy spadek porównując rok do roku.

Sytuacja Krakowa nie odbiega od tego, co się dzieje w całej Polsce. Choć na tle kraju nasze miasto mocno się wyróżnia. Do końca czerwca tego roku pod Wawelem oddano do użytku o 12,3 proc. mniej mieszkań niż do końca czerwca 2022 roku. Spadek ogólnokrajowy to 0,2 proc. Co ciekawe na początku sierpnia pisaliśmy o tym, że średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania wzrosła w stosunku do początku roku o 12 proc.

Najwięcej mieszkań powstało na sprzedaż lub wynajem – 4069. Tutaj spadek wynosi 11,7 proc. niż przed rokiem. W budownictwie indywidualnym również widać spadek i to ponad 20-procentowy. Przez pół roku w Krakowie wzniesiono zaledwie 262 domy.

Na tle innych dużych miast, znaleźliśmy się na drugim miejscu pod względem oddanych lokali. Kraków wyprzedza jedynie Warszawa z blisko 8,5 tys. nowych mieszkań. Za stolicą Małopolski znalazły się takie ośrodki, jak Wrocław (3,3 tys.), Poznań (2,7 tys.) i Gdańsk (2,2 tys.).

– W okresie sprawozdawczym rozpoczęto budowę 2444 mieszkań (o 36,5 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2022 r.), których wykonawcami są głównie firmy deweloperskie (2232) oraz inwestorzy indywidualni (212) – podaje GUS.

Statystyczne 54 mkw.

Z danych GUS wynika, że przeciętny metraż mieszkania oddanego do użytku wyniósł nieco ponad 54 mkw. W zeszłym roku średnia wyniosła ponad blisko 58 metrów kwadratowych. Nieznacznie natomiast „urosły” domy – przeciętna powierzchnia użytkowa budynku wyniosła ponad 168 mkw.

Mieszkania oddane do użytkowania na terenie Krakowa stanowiły 41,2 proc. ogólnej liczby mieszkań w województwie małopolskim.