Kraków. Najwięcej pustych biur w historii, a powstają kolejne

fot. krzysztof kalinowski/Lovekrakow.pl

Krakowski rynek biurowy w pierwszym półroczu 2022 roku powiększył się o 47,7 tys. mkw. Deweloperzy oddali dwa duże projekty biurowe – biurowiec nad Wisłą MK29 i pierwszy budynek The Park Kraków w Płaszowie. W budowie pozostaje 170 tys. mkw. biur.

Na koniec czerwca 2022 roku zasoby biurowe Krakowa wyniosły blisko 1,67 mln mkw., co pozwoliło zachować pozycję lidera na tle pozostałych miast regionalnych – wynika z danych firmy Knight Frank. Od stycznia do czerwca najemcy podpisali umowy najmu na 109 tys. mkw. powierzchni biurowej w stolicy Małopolski.

W drugiej połowie roku deweloperzy oddali do użytku kilka projektów biurowych. Są to m.in. MK29 przy ul. Konopnickiej (11 tys. mkw.), The Park Kraków (11,8 tys. mkw.) przy ul. Saskej oraz Rondo I Business Office przy rondzie Matecznego (3,5 tys. mkw.).

Na etapie budowy pozostaje wciąż ponad 170 tys. mkw. powierzchni biurowej, a przy zachowaniu terminów przez deweloperów, do końca roku na lokalny rynek trafi 20 proc. realizowanej obecnie powierzchni. Największymi inwestycjami w budowie są Ocean Office Park B (28,6 tys. mkw.) oraz Kreo (24 tys. mkw.).

– Nowa podaż może przyciągnąć firmy do tej pory nieobecne na krakowskim rynku oraz zachęcić dotychczasowych najemców do pozostania w Krakowie. Tylko w drugim kwartale roku aktywność krakowskich najemców zakończyła się wolumenem transakcji na poziomie 74 tys. mkw., co było wynikiem wyższym o 51 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – komentuje Katarzyna Bojar z Knight Frank.

Wskaźnik pustostanów na koniec drugiego kwartału wyniósł 16,2 proc. i osiągnął najwyższy wynik w historii ostatnich 10 lat – czytamy w komunikacie Knight Frank.

comments powered by Disqus