Krakowskie korporacje zdradzają liczbę pracowników

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 100 zagranicznych korporacji  i 36 tysięcy pracowników – to wyniki krakowskiego rynku centrum usług wspólnych dla biznesu. Jest to 20% wszystkich zatrudnionych w korporacjach w całym kraju. Rekordziści zatrudniają nawet kilka tysięcy pracowników.

Liderem na krakowskim rynku korporacyjnym jest Capgemini. Firma zatrudnia w całym kraju 6 tysięcy pracowników, z czego ponad 3,5 tysiąca osób w Krakowie i Katowicach. Czyni ją to największym zagranicznym inwestorem w branży BPO w Małopolsce. Mimo tego firma nadal poszukuje analityków finansowo – księgowych, którzy będą odpowiedzialni za utrzymywanie profesjonalnych relacji z klientem zagranicznym, procesowanie danych finansowych, rozliczanie kont księgowych, czy przygotowywanie raportów i analiz.

Jak dostać pracę?

– Warunkiem koniecznym do pozytywnego przejścia procesu rekrutacyjnego jest dobra znajomość języków obcych, przynajmniej na poziomie B2. Aktualnie najbardziej poszukujemy specjalistów z niemieckim, francuskim, oraz językami skandynawskimi. Dla wszystkich naszych pracowników, również tych, którzy dopiero dołączą do naszego zespołu, przygotowaliśmy bogatą ofertę szkoleń i kursów, które mają na celu podniesienie ich umiejętności językowych –  mówi Agnieszka Jarecka, szef działu HR w Capgemini Polska.

Od kilkudziesięciu do 2300 pracowników

Shell pojawił się na krakowskim rynku korporacyjnym 10 lat temu. Przez dekadę działalność firmy w Krakowie ewoluowała z operacji ściśle transakcyjnych w kierunku partnera biznesowego dla spółki Shell.  W 2006 roku Shell Business Operations zatrudniał kilkudziesięciu pracowników. Obecnie jest ich 2300. Krakowski oddział zajmuje się działaniami biznesowymi w ramach sześciu działów: finansów, zaopatrzenia, HR, IT, zakupów i obsługi klienta.

– Ma to swoje odzwierciedlenie w rekrutacji. Poszukujemy ekspertów i specjalistów, głównie z zakresu finansów, którym oferujemy możliwość kariery na międzynarodową skalę. W 2015 roku 400 nowych pracowników rozpoczęło pracę w Shell Business Operations Kraków, a zatrudnienie cały czas wzrasta. Coraz więcej globalnych stanowisk Shell tworzonych jest w Krakowie – mówi Katarzyna Cyran, specjalistka ds. rekrutacji w Shell Business Operations.

Kraków europejskim liderem

Zainteresowanie Krakowem ze strony zagranicznych firm nie dziwi. W zestawieniu „2015 Tholons Top 100 Outsourcing Destinantions” Kraków zajmuje najwyższe miejsce z pośród wszystkich europejskich miast. Stolica Małopolski utrzymała też dziewiątą pozycję na świecie wśród najatrakcyjniejszych miast na dla inwestycji z sektora BPO. Wszystko wskazuje też na to, że wyniki z każdym rokiem będą się poprawiać.

– Jak pokazują ubiegłoroczne analizy ABSL, w ponad 100 zagranicznych centrach usług dla biznesu pracuje już ponad 36 tys. osób, co stanowi ponad 20% ogółu  pracowników w naszym kraju. Stolica Małopolski jest też najatrakcyjniejszą lokalizacją pod inwestycje sektorowe w całej Europie – komentuje Marek Grodziński, wiceprezes ABSL.

comments powered by Disqus