Laboratorium za 7 mln złotych. Co można w nim zbadać?

fot. materiały prasowe

Politechnika Krakowska wzbogaciła się o warte 7 mln złotych laboratorium badawcze. Mogą z niego skorzystać nie tylko badacze i studenci uczelni, ale też pracownicy z zewnętrznych jednostek naukowych.

– Mamy nadzieję, że inwestycja w tak nowoczesny sprzęt badawczy przyczyni się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju badań naukowych na naszym wydziale i uczelni. Chcemy też z wykorzystaniem nowej infrastruktury rozwijać współpracę z przemysłem – mówi dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Laboratorium zostało wyposażone w najbardziej zaawansowane obecnie narzędzia badawcze m.in. wysokorozdzielczy skaningowy mikroskop elektronowy, proszkowy dyfraktometr rentgenowski, spektrometr.

– Nowy mikroskop skaningowy pozwala na powiększenie badanych próbek nawet o milion razy, ma rozdzielczość do pół nanometra, a w niskiej próżni ok. 1 nanometra. Badania wykonywane z jego pomocą mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach nauki i przemysłu – tłumaczy dr inż. Artur Jaroń, opiekun Wydziałowego Laboratorium Badawczego WIiTCH.

Możliwości

Dyfraktometr pozwala poznać z najwyższą dokładnością skład poddawanej analizie substancji i jej budowę krystaliczną. Aparat jest wyposażony dodatkowo w przystawki, rozszerzające jego możliwe badawcze. – Jedną z nich jest komora wysokotemperaturowa, która umożliwia wykonanie pomiarów w temperaturze do 1200 stopni Celsjusza. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie wydzielić bardzo cieniutką warstwę z powierzchni badanego materiału i sprawdzić, jak jest zbudowana – wyjaśnia mgr inż. Adam Kuc, członek zespołu badawczego nowego laboratorium.

– W nowym laboratorium będzie można podejmować – na niezwykle zaawansowanym poziomie badawczym – najbardziej aktualne wyzwania naukowe: od projektów związanych z technologiami energooszczędnymi po modelowanie procesów i reaktorów chemicznych oraz mikrobiologicznych – stwierdza – podkreśla prof. Zbigniew Wzorek, prodziekan WIiTCh ds. nauki.

 

 

News will be here