Mieszkania, biura i usługi w miejscu dawnej fabryki wódki [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilkaset mieszkań i pokoi hotelowych, kilkadziesiąt tysięcy metrów kw. powierzchni biurowej, restauracje, basen oraz Muzeum Wódki razem tworzą kompleks Fabryczna City – inwestycję realizowaną przy al. Pokoju od przeszło czterech lat. Na zakończenie projektu poczekamy jeszcze kilkanaście miesięcy, aczkolwiek plany zostały już w dużej części zrealizowane.

Fabryczna City to kompleks sześciu budynków biurowych, bloku mieszkalnego, a także hotelu i pasażu usługowego powstającego w zrewitalizowanych obiektach zabytkowych dawnej wytwórni wódki „Polmos” przy al. Pokoju i ul. Fabrycznej.

Biura i mieszkania w gotowości

Prace przygotowujące teren pod realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowy trzech budynków biurowych Fabryczna Office Park (42 tys. mkw. pow. biur.), ruszyły w połowie 2017 roku. Właściwa budowa 9-piętrowych biurowców rozpoczęła się na początku kolejnego roku.

– Budowa kompleksu jest na zaawansowanym etapie. Pierwsze trzy budynki biurowe Fabryczna Office Park są gotowe i oddane do użytkowania, budynek mieszkalny również, aktualnie trwają odbiory mieszkań – informuje nas o aktualnym przebiegu inwestycji Maria Bodaj, rzeczniczka dewelopera Inter-Bud.

W ramach biurowej części inwestycji na terenie Fabryczna City powstaną jeszcze trzy budynki oferujące przede wszystkim najem powierzchni do pracy. Budynek Epsilon, który właśnie jest na etapie budowy dziewiątej kondygnacji, wraz z sąsiednio powstającym biurowcem Dzeta mają być gotowe w III lub IV kw. 2022 roku. Termin realizacji ostatniego budynku Eta to przełom 2022 i 2023 roku.

Na początku sierpnia blok mieszkalny został oddany do użytkowania. W 10-piętrowym budynku poza 207 mieszkaniami znajdują się lokale usługowe zlokalizowane w parterach. – W budynku mieszkalnym funkcjonuje już przedszkole oraz sklep Carrefour. Podpisana jest też umowa najmu na placówkę bankową w budynku biurowym Alfa, gdzie zlokalizowane będą bankomaty i wpłatomaty. Planowane jest też umieszczenie na terenie inwestycji paczkomatu – mówi Maria Bodaj.

Wkrótce otwarcie hotelu i części zabytkowej

Na część zabytkową kompleksu Fabryczna City składają się położone w centrum inwestycji dwa zrewitalizowane budynki po dawnej wytwórni wódki „Polmos”. Prawie połowę obiektu przeznaczono na działalność noclegową, pozostała część zostanie zagospodarowana przez gastronomię i inne usługi.

– W części zabytkowej trwają prace wykończeniowe oraz związane z zagospodarowaniem terenu. Planowany termin otwarcia hotelu to wrzesień 2021 roku pod warunkiem, że nie przeszkodzą nam żadne czynniki związane z pandemią – wyjaśnia przedstawicielka dewelopera.

Hotel Mercure będzie dysponował 200 pokojami w 4-gwiazdkowym standardzie. W budynkach dawnej fabryki wódki zostanie uruchomiona także przestrzeń konferencyjna o powierzchni 3500 mkw., basen, siłownia oraz kilka restauracji czy też kawiarni wraz z ogródkami w pasażu pomiędzy budynkami. Największą atrakcją ma być jednak Muzeum Wódki, upamiętniające historię związaną z działalnością Polmosu.

– Nie wszystkie te funkcje będą czynne wraz z otwarciem hotelu, niemniej jednak planujemy ich uruchomienie w najbliższym czasie – dodaje Maria Bodaj.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki