Mieszkania na wynajem rosną jak na drożdżach [Rozmowa]

fot. krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

W 2022 roku ruszył szereg inwestycji z segmentu PRS w Krakowie, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny. Inwestorzy i deweloperzy dywersyfikują portfele, skupiając się coraz częściej na wynajmie zamiast sprzedaży lokali.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Wydaje się, że 2022 to najlepszy jak dotąd rok, jeśli chodzi o inwestycje w mieszkania na wynajem (PRS) w Krakowie. Ile inwestycji z tego segmentu powstało pod Wawelem?

Agnieszka Mazurek, Knight Frank: Aktualnie na rynku PRS w Krakowie znajduje się ponad 1200 mieszkań, które zrealizowano w ramach 12 inwestycji. 2022 rok obfitował w największą liczbę oddanych mieszkań od momentu pojawienia się segmentu PRS w mieście. W 2022 roku została ukończona budowa ponad 700 nowych lokali w 4 budynkach, co spowodowało podwojenie całkowitej podaży mieszkań na wynajem instytucjonalny w Krakowie.

Największą inwestycją PRS w Krakowie jest projekt dewelopera Echo Investment przy al. 3 Maja, którego operatorem jest Resi4Rent. Inwestycja została oddana do użytku w czwartym kwartale tego roku. W budynku znajduje się ponad 380 mieszkań i już około 80 proc. jest skomercjalizowana.

Kto najwięcej inwestuje w mieszkania na wynajem w Krakowie?

Na rynku PRS w Krakowie aktywnych jest kilku inwestorów. Największy portfel nieruchomości krakowskich posiada Echo Investment, znajduje się w nim ponad 530 apartamentów. Nieco mniej lokali należy do Funduszu Mieszkań na Wynajem, który w swoim portfelu posiada obecnie 250 apartamentów. Poza tym obecne są takie podmioty jak m.in.: AFI Europe, Catella Polska czy Atrium European Real Estate. Na rynku krakowskim zaczynają pojawiać się również inwestorzy zagraniczni. Na koniec 2022 roku szwedzka grupa Heimstaden posiadała w budowie prawie 600 lokali.

Ile tego rodzaju mieszkań powstanie w najbliższych latach w mieście?

Szacuje się, że do końca 2023 roku liczba ta przekroczy 1500 lokali. Na koniec 2022 roku w budowie znajdowało się prawie 600 mieszkań, których ukończenie planowane jest w latach 2023-2024.

Obserwując tak szybki rozwój inwestycji typu PRS w mieście, zastanawiam się, co przyniosą kolejne lata. Czy mieszkań na wynajem instytucjonalny będzie tylko przybywać?

Rynek PRS znajduje się w dynamicznej fazie rozwoju, zarówno w Krakowie, jak i pozostałych największych miastach w Polsce. Z roku na rok obserwuje się coraz więcej inwestycji oddawanych do użytku. Pojawia się również dużo informacji od deweloperów odnośnie planowanych inwestycji oraz dywersyfikacji portfela, poprzez włączenie w niego inwestycji w sektorze PRS. Co więcej, obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym i w sektorze finansowym sprzyja przyszłej ekspansji rynku.

Na chwilę obecną do końca 2023 roku w Krakowie planowane jest oddanie około 270 lokali, a do końca 2024 kolejnych ponad 700. Co więcej, w skali całego kraju zostały już zabezpieczone grunty pod budowę około 35 tys. lokali. Zainteresowanie polskim rynkiem PRS ze strony inwestorów świadczy o pozytywnych perspektywach dla rozwoju tego sektora w najbliższych latach.