Sytuacja na krakowskim rynku nieruchomości wraca do normalności. Klienci maja do wyboru więcej mieszkań, a co za tym idzie ceny unormowały się.
Pod Wawelem do końca września oddanych do użytku zostało prawie 6,3 tys. mieszkań – oznacza to spadek o 11 proc. względem tego samego okresu w 2023 roku.
– W okresie sprawozdawczym rozpoczęto budowę 4,9 tys. mieszkań (o 19,2 proc. więcej niż w okresie styczeń–wrzesień 2023 r.), których wykonawcami są głównie firmy deweloperskie (4,6 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (339) – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Z podsumowania roku opracowanym przez portal otodom.pl wynika, że w siedmiu największych miastach liczba wystawionych na sprzedaż mieszkań deweloperskich była większa niż liczba zakupionych lokali.
– Najbardziej, o 74 proc. w Krakowie – tamtejsi deweloperzy wyszli z podażowego dołka, w którym znaleźli się w drugiej połowie 2023 r. Na koniec września 2023 r. oferta deweloperów nie przekraczała 3,6 tys. – informuje portal. Według danych otodom.pl obecnie w ofercie jest około 8,7 tys. lokali, co oznacza wzrost o 105 proc.
Okiem eksperta: Powrót do normalności i naciśnięcie hamulca
– Podaż wróciła do poziomu z 2022 roku, kiedy obowiązywała równowaga. Oznacza to, że nie ma nadpodaży, jak niektórzy piszą. Obecnie, stosując miarę statystyczną, która mówi o tym, w ile kwartałów sprzedałyby się wszystkie dostępne na rynku mieszkania, wskaźnik pokazuje okolice pięciu. Przy czym, jeśli jest większy niż sześć – mamy nadpodaż. Przy mniej niż cztery – ceny rosną. W czasie największej hossy przy Bezpiecznym Kredycie 2%, wskaźnik wynosił 1,4 kwartału. Rynek jest stabilny – nie ma ani presji proobniżkowej, ani prowzrostowej – komentuje analityk rynku nieruchomości Piotr Krochmal.
– Natomiast liczba dostępnych inwestycji jest wynikiem tego, ile lokali trafiło na rynek w III kwartale, a to wynika z decyzji podjętych w 2022 roku. Deweloperzy jednak zorientowali się, że to zbyt dużo i w IV kwartale zeszłego roku nacisnęli na hamulec i na razie nic nowego nie wprowadzają, czekając na lepsze czasy – stwierdza ekspert.
Sytuacja w kraju
Od stycznia do listopada w całym kraju pojawiło się 178,8 tys. nowych mieszkań, z czego deweloperzy zbudowali ponad 110 tysięcy (ponad 10 proc. mniej niż rok wcześniej). W Małopolsce tylko w listopadzie do klientów trafiło blisko 1,7 tys. lokali mieszkalnych.
Nieco lepiej wyglądają statystyki dotyczące wydanych pozwoleń, które mogą się przekształcić w przyszłości na około 267 tys. mieszkań. Tu widać wzrost o 22 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. W naszym województwie wydano pozwolenia na realizację 2,5 tys. mieszkań.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych jedenastu miesiącach 2024 r. rozpoczęto budowę 221,2 tys. mieszkań. To o ponad 26 proc. więcej niż przed rokiem. – Deweloperzy przystąpili do budowy 144,3 tys. mieszkań (o 39,6 proc. więcej r/r), a inwestorzy indywidualni 73,3 tys. (o 9,8 proc. więcej) – podał GUS. W Małopolsce rozpoczęto realizację ponad 1,3 tysięcy nowych lokali.