Mieszkania za miliony. W Krakowie jedynie kilkadziesiąt ofert

fot. pexels.com

Kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy mieszkania to standard. Milion złotych za 50-metrowe mieszkanie w centrum miasta też nie robi już na nikim wrażenia. O apartament za kilka milionów złotych trzeba się jednak postarać, bo nie ma ich wiele na krakowskim rynku.

Ostatnio informowaliśmy o największych pojedynczych transakcjach na rynku mieszkaniowym w Polsce, wśród których znalazło się kilka superapartamentów z Krakowa. Chodzi o kilkukondygnacyjny, 700-metrowy penthouse (15 mln zł) oraz 220-metrowy apartament (6,8 mln zł) zbudowane w ramach inwestycji Angel Wawel. To również 180-metrowy (5,3 mln zł) lokal powstały w zakresie inwestycji Duo Residence przy ul. Kościuszki.

Transakcji w kwocie powyżej 5 mln zł za jedno mieszkanie występuje w Krakowie zaledwie kilka każdego roku. Czy będzie ich więcej? – W ofercie mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego będą pojawiać się co jakiś czas tego typu oferty sprzedaży, jednak będą to sporadyczne sytuacje – mówi Małgorzata Wełnowska, analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Na zakup mieszkania za kilka milionów złotych stać jedynie garstkę najbogatszych, choć jednocześnie jest ich coraz więcej, co możemy zaobserwować po liczbie luksusowych inwestycji powstających w Krakowie. To głównie mieszkania budowane w wysokim standardzie w centrum miasta, oferujące szereg udogodnień w ramach inwestycji. Chodzi m.in. o takie projekty jak Dolnych Młynów, Młyny Mogilska, Noble Residence, Libra Residence czy Kościuszki 22, w przypadku których ceny zaczynają się od 20 tys. zł za metr.

– Obecnie w ofercie deweloperskiej znajduje się kilkanaście ofert sprzedaży apartamentów z ceną powyżej 3 mln zł. Na rynku wtórnym ofert jest znacznie więcej, bo już kilkadziesiąt z ceną przekraczającą 3 mln zł – informuje Małgorzata Wełnowska.

Miliony za co?

Duży metraż wraz z lokalizacją grają pierwsze skrzypce w przypadku segmentu nieruchomości luksusowych. To pierwsze założenie, które trzeba spełnić, by móc żądać 20 czy 30 tys. zł/mkw. – Charakteryzuje je ponadprzeciętna powierzchnia, zazwyczaj jest to kilkaset mkw. Za mieszkania luksusowe uznaje się też lokale mieszkalne znajdujące się w apartamentowcach zlokalizowanych w prestiżowych dzielnicach – mówi analityk Cenatorium.

Kolejna ważna rzecz, to wysokiej jakości standard wykończenia inwestycji oraz zapewnienie atrakcyjnych przestrzeni wspólnych dla mieszkańców w postaci prywatnego terenu zielonego, siłowni, pokojów zabaw czy usług konsjerża.

– Budynki takie charakteryzuje unikatowa architektura, szlachetne materiały wykończeniowe, przestronne lobby z recepcją oraz dodatkowe funkcje dostępne wyłącznie do dyspozycji mieszkańców, np. SPA, siłownie czy baseny. Inwestorzy poszukują apartamentów w prestiżowych lokalizacjach także z dobrym dostępem do terenów zielonych. Ważne dla kupujących jest również położenie lokalu w budynku. Apartamenty zlokalizowane na ostatnich czy przedostatnich piętrach posiadające przestronne tarasy są znacznie droższe. Wszystko to wpływa na ceny takich nieruchomości – wyjaśnia Małgorzata Wełnowska.