Mieszkanie jako lokata kapitału? To dobry moment

zdj. przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rosnące ceny najmu, niewielka podaż i chęć ucieczki przed inflacją skłaniają do zakupu mieszkania w celach inwestycyjnych. Czy warto? W jakie mieszkania inwestować?

– Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych wciąż jest atrakcyjnym sposobem na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją. Wartość mieszkania rośnie, w przeciwieństwie do realnie ujemnego oprocentowania lokat bankowych – komentuje Marek Szmidt z Dom Development Kraków.

Obecnie większość nabywców kupuje mieszkania za gotówkę. W przypadku Dom Development jest to 70 proc. klientów, z czego „znaczna część” to zakupy inwestycyjne.

– Niezależnie jednak, czy kupujemy mieszkanie pod wynajem, czy też jest to nasze własne, wymarzone „M”, warto rozważnie podejmować decyzję. Niepewne czasy wymagają wiarygodnych partnerów, a mówiąc o nieruchomościach – stabilnych deweloperów – dodaje Marek Szmidt.

Kolejna rzecz, która może skłaniać do inwestycji w mieszkanie, to cena nieruchomości. Analitycy szacują, że w najbliższym roku nie mamy co liczyć na obniżkę.

– Sprzedaż nowych mieszkań spada. Deweloperzy, reagując na to, wprowadzają mniej mieszkań na rynek, aby nie doprowadzić do nawisu podażowego i jak na razie im się to skutecznie udaje. To już przecież dziesiąty miesiąc od momentu, kiedy zaczęły rosnąć stopy procentowe, a spadków cen nie widać. Nie sądzę zatem, żeby jeszcze w tym roku doszło do korekt cenowych na pierwotnym ani na wtórnym rynku – mówił nam Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Najlepiej w luksusowe

Transfer pieniędzy z nieoprocentowanych lokat uratował rynek nieruchomości przed potencjalnymi spadkami cen – podkreślał Piotr Krochmal. To tylko potwierdza, że nabywcy kupują dziś mieszkania głównie za gotówkę. Jak powiedział analityk, największym powodzeniem cieszą się drogie nieruchomości w centrum miasta – takie zakupy dochodzą nawet do 90 proc., przy czym wcześniej było to 50/50.

– Dobra kondycja rynku luksusowych apartamentów zupełnie mnie nie dziwi. Tego typu inwestycje należą do obszaru nieruchomości w segmencie premium, niezależnego od nastrojów konsumenckich czy wysokiej inflacji. W czasach niepewnej sytuacji gospodarczej zakup takiego mieszkania, położonego w bardzo prestiżowej lokalizacji, może okazać się najlepszą lokatą naszego kapitału, zapewniającą ochronę przed galopującą inflacją – komentuje Katarzyna Tworska z redNet 24.