Młyn Lelitów przerodzi się w mieszkania

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na początku maja na terenie dawnego Młyna Lelitów przy ul. Kocmyrzowskiej rozpoczęły się prace budowlane. Stare budynki są sukcesywnie wyburzane, aby już wkrótce deweloper mógł rozpocząć budowę kilkudziesięciu mieszkań.

Jeszcze kilka lat temu pozwolenie budowlane obejmowało przebudowę Młyna Lelitów na Centrum Badawczo Rozwojowe Technologii Wizyjnych, lecz w ubiegłym roku pozwolenie uległo zmianie. W 2021 roku wydano pozytywną decyzję dotyczącą budowy inwestycji mieszkaniowej w tej lokalizacji.

Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna firma Money Square Investment, która planuje w miejscu dawnego młyna wybudować 71 mieszkań o łącznej powierzchni 4,7 tys. mkw. W czterokondygnacyjnym budynku będą dostępne również lokale usługowe o pow. 200 mkw.

Deweloper planuje odtworzenie kubatury budynków gospodarczych dawnego młyna z przeznaczeniem na pokoje biurowe, centrum fitness, kawiarnię, restaurację i piekarnię. Ponadto Money Square obiecuje zarówno mieszkańcom inwestycji, jak i okolicznym park wraz ze stawem otaczającym obiekt.

wizualizacja/money square
wizualizacja/money square

Młyn odrodzi się na nowo?

Inwestycja dotyczy zabytkowej nieruchomości wraz z działką o łącznej powierzchni blisko 90 arów. Obecnie znajdują się tam ruiny dużego młyna wodnego wraz z zabudową gospodarczą. Część z nich pochodzi z XIX i początku XX wieku. Należący do rodziny Lelitów zakład młynarski funkcjonował do lat 90-tych XX wieku. Opuszczone budynki niszczały, a pożar w 2010 roku poważnie uszkodził konstrukcję dachu. Mając na uwadze dobro tych zabytkowych obiektów, postanowiliśmy ponownie tchnąć w nie życie, nadając im nowe funkcje – czytamy opis inwestycji dewelopera.

Money Square zamierza zrewitalizować dawny Młyn Lelitów i nadać mu nową nazwę – Faktoria Młyn. – Generalny remont budynków, prowadzony będzie z poszanowaniem dla zachowania wartości historycznych i kulturowych. Rekonstrukcja układu urbanistycznego, zostanie przeprowadzona na podstawie danych archiwalnych. Przy renowacji wykorzystamy tradycyjne materiały, które były stosowane pierwotnie, jak cegła klinkierowa – komunikuje deweloper.

– Zabytkowy teren zakładów młynarskich w krakowskich Bieńczycach odrodzi się na nowo – dodaje Money Square. W ramach inwestycji mają zostać wyeksponowane charakterystyczne elementy architektoniczne dawnego młyna, czyli zabytkowy komin czy koło wodne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce