Najbardziej ekologiczny biurowiec w Krakowie [ZDJĘCIA]

fot. AFI Europe Poland

Budynek V.Offices położony przy al. 29 Listopada jest nie tylko najbardziej ekologicznym, komfortowym i wydajnym biurowcem w mieście, ale również w Polsce i drugim na świecie według certyfikacji BREEAM.

Certyfikaty BREEAM przyznaje się budynkom biurowym na całym świecie od przeszło 30 lat. Pod ocenę poddaje się, ogólnie rzecz ujmując, ekologiczność obiektów. Oznacza to, że budynek jest analizowany i badany pod względem m.in. zużycia energii elektrycznej czy dwutlenku węgla i jego emisji, wpływu na zanieczyszczenie środowiska, zachowania bioróżnorodności, zastosowanych materiałów i rozwiązań architektoniczno-budowlanych np. ograniczających zużycie wody.

Weryfikacja i certyfikacja budynku tą metodą uwzględnia również takie aspekty jak zdrowie i samopoczucie pracowników, dlatego ocenia się akustykę zastosowaną w pomieszczeniach, ilość światła dziennego czy temperaturę. Do tego dochodzą kwestie komunikacyjne, czyli bliskość przystanków komunikacji miejskiej lub infrastruktura rowerowa.

Najwyżej ocenionym budynkiem w certyfikacji BREEAM została londyńska siedziba Bloomberga. Jego nota osiągnęła 99,1 pkt. Krakowski V.Offices oddany do użytkowania w 2019 roku został drugim najwyżej ocenianym biurowcem w tej skali na świecie – 98,87 pkt.

– Otrzymany wynik to dowód na to, że udało się nam spełnić główne założenie inwestycji, która od początku miała być „very” pod każdym względem – mówi Sebastian Kieć, prezes spółki AFI Europe Poland odpowiedzialnej za budowę V.Offices.

– Od początku naszym celem było uzyskanie możliwie jak najwyższego wyniku certyfikacji, dlatego poza wymaganiami rynkowymi, musieliśmy sprostać standardom BREEAM. Kolejnym wyzwaniem było dopasowanie projektu do budżetu inwestycji. Certyfikacja przeprowadzona została przez niezależną firmę Sweco Polska – wyjaśnia Andrzej Gacek z biura Iliard Architecture & Interior.

Dlaczego V.Offices jest taki ekologiczny?

W budynku zastosowano wiele energooszczędnych rozwiązań: bardzo dobra izolacja budynku, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne, rozbudowany system liczników mierzących i kontrolujących zużycie energii, kolektory słoneczne, czy energooszczędne windy.

W biurowcu umieszczono stacje do ładowania samochodów elektrycznych i przygotowano infrastrukturę dla rowerzystów: wiatę, prysznice, szatnie i przebieralnie. Jak podają przedstawiciele inwestora, budynek ma zużywać min. 55 proc. mniej wody niż standardowy tego typu obiekt.

– Osiągnięty przez V.Offices wynik to wyraz współpracy wszystkich stron procesu inwestycji m.in. w zakresie rozwiązań projektowych ograniczających emisję szkodliwych związków do atmosfery, optymalizacji zużycia wody i energii w budynku, a także rozwiązań mających korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłych pracowników – dodaje Dominik Włodarczyk, asesor analizujący i certyfikujący budynek z firmy Sweco.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto