Najemcy są mocno zainteresowani Krakowem. Większość powierzchni biurowej w centrum wynajęto

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wolumen transakcji najmu w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 74,1 tys. mkw. powierzchni biurowej. Transakcje zawarte w Krakowie stanowiły 29% wolumenu odnotowanego w pierwszym półroczu na ośmiu głównych rynkach regionalnych – wynika z raportu firmy doradczej Cresa.

– Pandemia nie zahamowała rozwoju Krakowa, który pozostaje największym rynkiem regionalnym w Polsce. W drugim kwartale bieżącego roku na krakowskim rynku biurowym odnotowaliśmy dalszy wzrost aktywności najemców, a szczególnym zainteresowaniem cieszyło się ścisłe centrum miasta, w którym większość dostępnej powierzchni biurowej, również oferowanej w ramach podnajmu, została już wynajęta – mówi Karolina Słysz, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej Cresa.

Ekspertka zaznacza, że dodatkowym czynnikiem stymulującym popyt na biura jest fakt, iż wiele firm rozpoczęło procesy rekrutacyjne i planuje dalszy rozwój. – Niewątpliwie przełoży się to na ilość wynajmowanej powierzchni biurowej w stolicy Małopolski – dodaje Karolina Słysz.

Na koniec drugiego kwartału 2021 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wyniosły 1,6 mln mkw. i powiększyły się w ciągu roku o ok. 7,8%. Średnioroczne tempo wzrostu rynku w ostatnich pięciu latach osiągnęło poziom 17,9%.

W stolicy Małopolski w drugim kwartale oddano do użytku dwa budynki biurowe: Tertium Business Park III (Buma, 13.300 mkw.) oraz Aleja Pokoju 81 (Atal, 7.600 mkw.).

Duża część transakcji najmu została podpisana w Krakowie

Pierwsze półrocze 2021 r. zakończyło się wolumenem transakcji na poziomie 74,1 tys. mkw., co stanowiło 37,8% średniej rocznej z lat 2015-2020. W drugim kwartale popyt brutto wzrósł o 78% rok do roku – najemcy wynajęli łącznie 47,4 tys. mkw., przy czym najwięcej w ramach renegocjacji (62%), a następnie nowych umów (35%), wynajmu na potrzeby właściciela (2%) oraz ekspansji (1%).

– Transakcje zawarte w Krakowie stanowiły 29% wolumenu najmu odnotowanego w pierwszym półroczu na ośmiu głównych rynkach regionalnych. W drugim kwartale wolumen transakcji wzrósł aż o 78% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej – wyjaśnia Iga Kraśniewska z firmy Cresa.

Największe transakcje najmu w pierwszym półroczu 2021 roku obejmują: renegocjację umowy najmu w budynku Kapelanka 42a (15,6 tys.` mkw., poufny najemca), renegocjację umowy najmu w Centrum Biurowym Kazimierz (12,8 tys. mkw., poufny najemca) oraz renegocjację umowy najmu w budynkach Galileo, Newton, Edison (11,3 tys. mkw., poufny najemca).

Wzrost pustostanów

Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu 2021 roku wyniosła 9,4 tys. mkw., o 31% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Decydujący wpływ na ten wynik miał dalszy wzrost powierzchni niewynajętej.

Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 15,5%, co oznacza wzrost o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i 4,4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie – od 10 EUR/mkw./miesiąc w południowych częściach miasta do 15,5 EUR/mkw./miesiąc w centralnych lokalizacjach.