Największe biurowce wybudowane w 2020 roku w Krakowie

w krakowie pozostaje w budowie ponad 150 tys. mkw. pow. biur. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Epidemia nie wpłynęła zasadniczo na aktywność deweloperów i toczące się prace budowlane w 2020 roku. Większość projektów biurowych była kontynuowana. Inwestorzy ostrożniej jednak podchodzą do rozpoczynania budowy kolejnych obiektów – mówi Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie.

W 2020 roku krakowski rynek biurowy wzbogaci się o 143 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, co zwiększy jego całkowite zasoby do 1,56 mln mkw. – przedstawia Agnieszka Kuehn, ekspertka od krakowskiego rynku biurowego firmy Savills.

Największe biurowce 2020

Największym zrealizowanym obiektem biurowym w 2020 roku w Krakowie było centrum biznesowe Unity Centre przy rondzie Mogilskim. W tym roku ukończono zarówno wieżę (dawnego „szkieletora”), budynek przyłączony do wieży, jak i biurowiec po prawej stronie placu głównego kompleksu – w sumie ukończono 29,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Cały kompleks oferuje ostatecznie 46 tys. mkw. pow. biur. do wynajęcia.

Drugim największym obiektem biurowym oddanym do użytkowania w tym roku jest czwarty budynek kompleksu High5ive przy ul. Pawiej – zrealizowano 23,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, czym samym zakończono drugi etap budowy i przystąpiono do realizacji trzeciej fazy projektu, czyli ostatniego - piątego budynku.

High5ive
High5ive

W 2020 roku zrealizowano drugi etap inwestycji Podium Park zlokalizowanej przy al. Jana Pawła II, naprzeciw krakowskiego AWF-u. Deweloper oddał do użytkowania budynek o powierzchni wynoszącej 16,4 tys. mkw. Docelowo ma powstać jeszcze trzeci budynek.

Podium Park II/fot. Damian Daraż/Investmap
Podium Park II/fot. Damian Daraż/Investmap

Pozostało zaledwie kilka obiektów, których realizacja wniosła na krakowski rynek biurowy przynajmniej 10 tys. mkw. powierzchni – to drugi etap inwestycji Tertium Business Park położonej nieopodal centrum handlowego Serenada i ronda Barei na Prądniku Czerwonym (13,3 tys. mkw.), kolejny budynek kompleksu DOT Office L1 na Czerwonych Makach (13,1 tys. mkw.), wieńczący inwestycję drugi budynek Zabłocie Business Park (12,8 tys. mkw.) oraz drugi z trzech budynków centrum biurowego Wadowicka 3 (10,2 tys. mkw.). Spory obiekt, jaki jeszcze zrealizowano w tym roku w Krakowie, to biurowiec firmy odzieżowej LPP przy ul. Bagrowej (9 tys. mkw.).

Należy dodać, że eksperci spierają się co do tego, czy Tischnera Office (32 tys. mkw.) uwzględniać w zestawieniu za 2019 czy 2020 rok. Jeżeli zaliczymy go do roku bieżącego, stanie się on największym biurowcem ukończonym w tym roku w Krakowie.

Największe biurowce, których budowę rozpoczęto w 2020 roku

The Park Kraków to jeden z największych dotychczas zainicjowanych projektów biurowych w Krakowie – docelowo będzie liczył 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. W tym roku rozpoczęto realizację dwóch pierwszych budynków kompleksu, czyli 23,6 tys. mkw. Zakończenie tego etapu jest planowane na 2022 rok.

Drugim największym projektem biurowym, który rozpoczęto realizować w tym roku, jest trzeci i ostatni etap obiektu Tertium Business Park (13,3 tys. mkw.). Dostępna powierzchnia biurowa wynosi obecnie 26,5 tys. mkw., po zakończeniu budowy kompleks łącznie zaoferuje 40 tys. mkw.

W 2020 roku ruszył także ostatni etap inwestycji High5ive. Piąty budynek (10,6 tys. mkw.) ma zostać dostarczony na rynek w przyszłym roku. W sumie kompleks ten będzie liczył 70 tys. mkw. powierzchni najmu.

Ostatnim dużym biurowcem, którego budowę rozpoczęto w tym roku, jest trzeci budynek (10,4 tys. mkw.) centrum biznesowego przy rondzie Matecznego – Wadowicka 3. W ramach inwestycji powstanie ponad 30 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia.

– W połowie grudnia 2020 roku w budowie pozostaje ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowej z planem dostarczenia jej do końca 2022 roku. Pomimo zawirowań związanych z pandemią, zdecydowana większość inwestycji jest kontynuowana. Jednak ich harmonogramy zostały lekko przesunięte w czasie, dlatego może mieć to pewne przełożenie na poziom podaży nowej powierzchni w 2020 i 2021 roku. Chociaż po stronie inwestorów i deweloperów procesy postępują bez większych zakłóceń, to wszyscy odczuli znaczący spadek popytu ze strony najemców – wyjaśnia Rafał Oprocha, szef krakowskiego zespołu firmy doradczej CBRE.