NASA Tournament Lab. Inspiracje czerpali filmów science fiction

Mars fot. pixabay.com

Trwa konkurs organizowany przez NASA. W jednym z zespołów kapitanem jest Nataliia Savchenko z krakowskiego oddziału firmy Epam.

NASA MarsXR2 Challenge – tak nazywa się międzynarodowy konkurs, którego celem jest zebranie najlepszych pomysłów i koncepcji, które mogą być wykorzystane w przyszłych szkoleniach symulacyjnych zdobywania Marsa.

Kapitanem zespołu projektantów z amerykańskiej firmy Epam jest Nataliia Savchenko, która pracuje w Krakowie. Wraz z kolegami stworzyła koncepcję sprawnego pobierania skał z górnej warstwy powierzchni planety. Projekt obejmuje unikalny program szkoleniowy dla badaczy, koncepcję narzędzi do manipulacji powierzchniami i materiałami, a także metody pobierania i przechowywania próbek.

– Udział w tym konkursie to dla naszego zespołu bardzo wartościowa przygoda. Inspiracje do stworzenia projektu czerpaliśmy z dzieł i filmów science fiction, a także informacji z otwartych źródeł – mówi Nataliia Savchenko.

– Dokładnie zbadaliśmy proces pobierania próbek z powierzchni Marsa i poznaliśmy wyzwania, jakie mogą napotkać astronauci. Mamy nadzieję, że nasze pomysły posłużą jako podstawa do opracowania rozwiązań technologicznych do eksploracji tej tajemniczej planety – dodaje.

Zespół przygotowuje obecnie projekt do ostatniego etapu konkursu. Polega on na stworzeniu modeli w wirtualnej rzeczywistości. O tym, kto zostanie zwycięzcą, dowiemy się w październiku tego roku.