PMI: zaufanie, współpraca i solidarność ze społeczeństwem

Globalna pandemia wywróciła do góry nogami biznesową codzienność. Wymusiła konieczność poszukiwania rozwiązań, które umożliwią firmom i ich pracownikom odnaleźć się w „nowej normalności”.

Wiele przedsiębiorstw działających w Polsce zdało w tym trudnym czasie egzamin z biznesowej odpowiedzialności. Stało się tak dzięki temu, że w samym centrum działań postawiły swoich pracowników. Biznes aktywnie włączył się również w inicjatywy wspierające zarówno lokalne społeczności, jak i całą polską gospodarkę. W pewnym sensie pandemia utrwaliła ważne przekonanie co do kluczowej roli zaufania, współpracy i solidarności biznesu ze społeczeństwem. To solidne fundamenty tworzące kapitał społeczny, na którym możemy dalej budować przyszłość.

Dla Philip Morris International (PMI) to wartości kluczowe od lat. Przekonanie, że pracownicy stanowią największą wartość firmy, jest głęboko zakorzenione w naszym DNA. W Polsce dajemy zatrudnienie blisko 7 tys. osób. Ich zdrowie i bezpieczeństwo – także w aspekcie ekonomicznym – stanowiły i stanowią niezmienne fundamenty naszej polityki, zwłaszcza w okresie tak wielkiego społecznego i ekonomicznego wyzwania. Wiele osób obawia się dzisiaj o siebie i swoich bliskich – wsparcie ze strony pracodawcy jest w takich chwilach kluczowe. W okresie największego lockdown’u w pierwszej połowie 2020 r. wprowadziliśmy dopłaty wyrównawcze do pełnej pensji w przypadku pracowników korzystających z prawa do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem lub przebywających na zwolnieniach lekarskich. Część linii produkcyjnych w naszej fabryce w Krakowie przestawiliśmy też z produkcji papierosów na produkcję płynu do dezynfekcji, przekazując go m.in. jednostkom służby zdrowia czy służbom porządkowym. Wprowadziliśmy też pakiety bezpieczeństwa dla seniorów: byłym pracownikom spółek Philip Morris w Polsce, mieszkającym w Krakowie lub okolicach, dostarczyliśmy ponad 1300 takich pakietów z podstawowymi środkami ochrony osobistej. W tym roku, wraz z Fundacją Sarigato, ruszyliśmy z akcją, której celem jest zdalne wsparcie w nauce dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i rodzin w trudnej sytuacji. Od ponad roku wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe, nasi pracownicy pracują zdalnie. A w przypadku tych stanowisk, których charakter pracy wymaga obecności w biurze czy fabryce, stosujemy rygorystyczne i podwyższone standardy bezpieczeństwa. Zorganizowaliśmy też dla naszych pracowników szkolenia online dotyczące specyfiki pracy w „nowej normalności”: zarządzania efektywnością pracy zdalnej, możliwościami wynikającymi z elastycznego czasu pracy oraz metodami radzenia sobie ze stresem i pozwalającymi na zadbanie o komfort psychiczny.

Od wielu lat pracujemy nad rozwijaniem kultury organizacyjnej, doskonaleniem sposobów pracy i tworzeniem rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie pełnego potencjału naszych pracowników. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, dając im szansę na rozwijanie indywidualnych talentów i zdobywanie nowych umiejętności. Wierzymy, że ludzie to najlepsza inwestycja i największa wartość każdej organizacji. Zwłaszcza takiej, która przechodzi dużą zmianę – a ta towarzyszy naszej firmie od dłuższego czasu. Jesteśmy w trakcie ogromnej transformacji biznesowej, a jej celem jest przyszłość bez dymu tytoniowego. To przyszłość, w której już nikt nie będzie pamiętał o papierosach dzięki temu, że nauka i nowe technologie stworzą lepsze dla nich alternatywy: innowacyjne urządzenia o udokumentowanym potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z paleniem papierosów. Dlatego inwestując w lepsze niż papierosy alternatywy, z producenta papierosów – stajemy się producentem technologii działających w oparciu o wyniki badań naukowych. Przeznaczyliśmy już na ten cel ponad 8 mld dolarów, a prace nad takimi urządzeniami kontynuuje dla nas ponad 940 naukowców, inżynierów i technologów z całego świata. Realizacja naszego celu jest możliwa wyłącznie dzięki różnorodności naszych pracowników: ich talentów, doświadczeń i umiejętności. To zróżnicowanie zespołów wspiera ich kreatywność i innowacyjność, których potrzebujemy do urzeczywistnienia naszego celu. Philip Morris jest atrakcyjnym miejscem do pracy dla ludzi, którzy chcą zmieniać otaczający ich świat. Poznaj dostępne oferty pracy na www.pmicareers.pl.

 

comments powered by Disqus