Po co i dla kogo działają parki technologiczne?

Tomasz Mikosz FindAir

„W KPT pracuje się nam świetnie, ponieważ mamy tu możliwość koegzystowania i współpracy z innymi startupami i młodymi firmami, które mają podobne wzywania do naszych. Zderzamy się z nimi, możemy wspólnie wymieniać opinie, czy plany na przyszłość i je weryfikować. Jesteśmy w Krakowskim Parku Technologicznym od 2017 roku, na początku jako firma inkubowana, a od roku jako firma lokatorska” - tak o swojej pracy w Krakowskim Parku Technologicznym mówi Tomasz Mikosz z firmy FindAir, tworzącej aplikację dla osób z astmą, która odnosi sukcesy w Polsce i za granicą.

Parki technologiczne i przemysłowe pomagają przedsiębiorcom na różnych etapach rozwoju osiągnąć sukces biznesowy, m.in. pozyskać granty na rozwój, połączyć z instytucjami badawczo-rozwojowymi, czy wynająć biuro na bardzo korzystnych warunkach lub pozyskać inwestorów.

Jednym z takich miejsc w Małopolsce jest Krakowski Park Technologiczny, który świadczy cały wachlarz usług dla biznesu, ale stanowi także dojrzały i niezwykle dynamiczny ekosystem biznesowy w Krakowie. Tutaj bije serce małopolskiej przedsiębiorczości, między innymi przez wzgląd na mnogość startupów, które stawiają swoje pierwsze kroki właśnie w KPT. Krakowski Park Technologiczny jest też  operatorem programu Polska Strefa Inwestycji, który umożliwia uzyskanie ulgi podatkowej na nowe inwestycje dla przedsiębiorstw o różnej wielkości – od mikro do dużych, odnoszących globalne sukcesy.

„Zaczęliśmy w KPT w 2016 roku od czteroosobowego pokoju, teraz mamy już ponad siedemdziesiąt osób i wynajmujemy paręset metrów kwadratowych. Największą wartością bycia tutaj jest obecność wielu firm, z którymi można dzielić swoje kompetencje i współpracować ze sobą” - mówi Michał Łagodzic”, COO Reality Games, firmy tworzącej gry mobilne, znanej na całym świecie.

Michał Łagodzic Reality Games
Michał Łagodzic Reality Games

KPT posiada wiele narzędzi pomocowych, które udzielane są w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.

  • Duże firmy potrzebują ulgi podatkowej, bo planują nowe inwestycje – KPT pomaga w złożeniu wniosku i wydaje decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
  • Rodzinnej firmie zależy na unowocześnieniu linii produkcyjnej – park technologiczny pomoże w audycje przemysłowym i powie, jakie maszyny będę najlepsze i jak można uzyskać na nie dofinansowanie.
  • Startup zaczyna swoją działalność i szuka inwestora – park technologiczny proponuje wynajęcie biura z minimalnymi opłatami, oferuje inkubację lub akcelerację, pomaga w rozwoju i kontaktuje z potencjalnymi funduszami.

Pod parasolem parku technologicznego kryją się więc bardzo różne firmy, które tworzą interesujący i bardzo dynamiczny ekosystem.

„Jako przedsiębiorcy najbardziej podoba mi skalowalność. Ruszyliśmy z małym biurem i małym teamem, dzięki zidentyfikowaniu potrzeb biznesowych i rozwoju z KPT, mogliśmy ewoluować do miejsca, w którym jesteśmy teraz. W KPT jest bardzo dobry vibe, to świetnie wpływa na jakość naszej pracy”, mówi Krzysztof Galicki Threathub w Smarttech.

Krzysztof Galicki Smarttech
Krzysztof Galicki Smarttech

Obok siebie i we współpracy funkcjonują ludzie z branż kreatywnych, automotive, mental-health, przemysł 4.0, AI, VR i wielu innych, którym takie towarzystwo daje wiele interesujących możliwości biznesowych i rozwojowych.

„Lubię KPT, bo tutaj pracuję jak chcę. Mamy tu przestrzeń biurową, w której realizujemy projekty dla klientów, w której analizujemy dane i tworzymy projekty kreatywne i szkoleniowe. KPT to miejsce, KPT to atmosfera, KPT to ludzie. W KPT po prostu czujemy się dobrze”, komentuje Mateusz Muryjas CEO firmy Analityczny, która zajmuje się tworzeniem kampanii marketingowych dla klientów z wielu branż.

Mateusz Muryjas Analityczny
Mateusz Muryjas Analityczny

Odwiedź stronę KPT i dowiedz się więcej na temat wsparcia dla Twojej firmy: https://www.kpt.krakow.pl/

comments powered by Disqus