Polacy kochają karty płatnicze. 2,6 mld transakcji w trzy miesiące

Narodowy Bank Polski opublikował raport za trzeci kwartał 2023 roku, z którego wynika, że w Polsce zostało wydanych już 45 mln kart płatniczych.

W porównaniu z czerwcem 2023 roku w ciągu trzech miesięcy zwiększyła się liczba wydanych kart płatniczych o ponad 160 tys. Obecnie w naszym kraju podstawową kategorią kart są karty debetowe, których jest 38,3 mln złotych. Natomiast kart kredytowych mamy 4,9 miliona.

Paypass

– Cechą charakterystyczną polskiego rynku usług płatniczych jest dominujący udział zbliżeniowych kart płatniczych – informuje NBP. Potwierdzają to dane – ze wszystkich kart tych z „paypassem” jest 43,6 mln.

– Według danych od wydawców kart płatniczych, w III kw. 2023 r. przeprowadzono 2,6 mld transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 312 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym zwiększyła się zarówno liczba tych transakcji (o 4,1 proc.), jak i ich wartość (o 3,2 proc.) – wynika z raportu. Natomiast średnia wartość pojedynczej transakcji przy użyciu karty to 118 złotych.

1,3 mln terminali płatniczych

Z danych uzyskanych przez Narodowy Bank Polski wynika również, że pod koniec września zeszłego roku sprzedawcy posiadali 1,3 mln terminali płatniczych.

– Liczba akceptantów wyposażonych w terminale wynosiła 577,7 tys., co oznacza jej spadek w III kw. 2023 r. o 5 tys. Zmniejszyła się także liczba punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec września 2023 r. było ich 890,9 tys. tj. o 14,2 tys. mniej w porównaniu z końcem czerwca 2023 r. – zauważa NBP.

E-zakupy i bankomaty

Za wszelkiego rodzaju produkty i usługi realizowane za pomocą Internetu w trzecim kwartale 2023 roku zapłaciliśmy 10 mld złotych. Oznacza to wzrost w stosunku do II kwartału o 86 mln złotych.

– Równocześnie w analizowanym okresie o 4,2 proc. zmniejszyła się liczba takich transakcji. W III kw. 2023 r. odnotowano 62,1 mln transakcji kartami płatniczymi realizowanych w Internecie – informuje NBP.

W całym kraju pod koniec września było 21,8 tys. bankomatów, co oznacza ich wzrost o 57 w stosunku do drugiej części 2023 roku. Polacy dokonali 127,5 mln transakcji, a wartość wypłat wyniosła 102,9 mld złotych. Średnio z bankomatu wypłacamy nieco ponad 800 złotych.

Zagrożenia

Z powyższych danych wynika powszechność stosowania kart płatniczych w życiu codziennym. Niestety, przekłada się to również na bezpieczeństwo. Jak informuje Związek Banków Polskich we współpracy z policją, Polacy pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa.

– Świadomość zagrożeń, które płyną z cyberprzestępczości jest bardzo niska. Współpraca banków i organów ścigania w prowadzeniu działań edukacyjnych, które pokazują na jakie zagrożenia ze strony cyberprzestępców możemy być narażeni, jest bardzo potrzebna i ma na celu poprawę bezpieczeństwa – mówi Bartosz Kublik, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Jednym z powszechniejszych oszustw jest oferowanie atrakcyjnych produktów na dużych platformach sprzedażowych. Co więcej, czasem nawet towary są za darmo, wystarczy opłacić „kuriera”.

Tymczasem oszuści wysyłają link podszywając się pod firmę kurierską, aby pozyskać dane karty płatniczej. Otwierając go i wypisując nasze dane, możemy być pewni, że przestępcy przejęli nasze dane karty i nas okradną.

Dlatego należy pamiętać, aby nie wprowadzać danych na stronie, do której zostaliśmy przekierowani przez „sprzedawcę”, należy utrzymywać rozmowę na kanale portalu sprzedażowego, nie udostępniać danych osobowych innym, a w razie wątpliwości skontaktować się ze swoim bankiem.