Politechnika Krakowska i ABB otwierają laboratorium nowych technologii [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W budynku przy ul. Lea Politechnika Krakowska wraz z ABB uruchomili nowe laboratorium badawcze oraz podpisali umowę o współpracy. W ramach podpisanego dokumentu ABB obejmie patronat nad inżynierią materiałową i infotroniką – kierunkami studiów prowadzonymi na politechnice.

Na powierzchni 180 metrów kwadratowych wykładowcy, studenci i naukowcy ABB będą mogli wspólnie opracowywać innowacyjne technologie dla branży materiałowej, produkcyjnej, elektrotechnicznej czy automatyki przemysłowej.

Nowe Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania pozwoli wytworzyć bardziej ekologiczne materiały izolacyjne, kompozytowe materiały termoplastyczne oraz testować właściwości wytrzymałościowe materiałów w różnych stadiach obciążeń.

– Prowadzenie badań i testów pozwoli nam opracować nowe technologie i materiały, które w przyszłości będą mogły być wprowadzone w naszych produktach – powiedział na konferencji prasowej Łukasz Malinowski z krakowskiego centrum technologicznego ABB.

Nauka, biznes i technologie

Współpraca ABB z uczelnią trwa już blisko dwie dekady. – Łącząc biznes z nauką, możemy uzupełniać wykształcenie przyszłych inżynierów, a z laboratorium uczynić inkubator nowych technologii. Rozwiązania opracowywane w centrum wpłyną na rozwój przemysłu i mogą okazać się zwrotne w karierze naukowej młodych ludzi. Trudno dziś o innowacyjny biznes bez inwestycji w badania i rozwój – mówił Przemysław Zakrzewski z ABB.

Wykorzystanie nowych materiałów funkcjonalnych w przemyśle energetycznym pozwala na obniżenie śladu węglowego w produktach ABB. – Udowodniliśmy, że zastąpienie żywicy epoksydowej materiałem termoplastycznym zmniejsza emisję CO2 o przeszło połowę cyklu życia produktu – wyjaśniał Łukasz Malinowski.

– Materiały inteligentne to jeden z najważniejszych tematów badawczych we wszystkich laboratoriach świata. Od postępu w tej dziedzinie w dużym stopniu zależeć będzie rozwój głównych gałęzi przemysłu. Celem partnerstwa z ABB jest służba społeczeństwu i gospodarce poprzez wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki – dodał Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice