Pomoc dla gastronomii i branży fitness [4 zapowiedzi premiera]

fot. Pixabay.com

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, pożyczki w wysokości 5 tys. złotych oraz postojowe wypłacane z budżetu państwa – to tylko niektóre z obietnic premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie pomocy dla branży gastronomicznej i fitness. Wsparcia doczekają się również handlarze z targowisk.

– Wszystkie przedsiębiorstwa, które są i zostaną dotknięte wdrożonymi obostrzeniami, chcemy aby były objęte naszym programem wsparcia – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

3 konkrety dla branży gastronomicznej i fitness

Szef rządu stwierdził, że pomoc od państwa dostanie branża gastronomiczna, fitness oraz osoby handlujące na targowiskach. – Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnień ze składki ZUS, po drugie wdrażamy postojowe, czyli dopłatę z budżetu państwa do utrzymania w większości zatrudnienia, po trzecie udzielimy bezzwrotnych dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych dla małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą – dodał.

Aby uzyskać wsparcie, przedsiębiorca będzie musiał uzyskać w listopadzie tego roku o 40 procent mniejszy przychód w porównaniu do listopada zeszłego roku. W niektórych przypadkach przychód będzie porównywany za październik.

Pomoc dla targowisk

Przedsiębiorcy trudzący się handlem na bazarach będą zwolnieni z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów. – Państwo będzie refinansować samorządom ten ubytek – zaznaczył.

– Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada i chciałbym, aby na listopadzie to zakończyło. To będzie znaczyło, że pod koniec listopada będziemy mogli zmieniać warunki funkcjonowania, dopuścić wielu z tych przedsiębiorców do funkcjonowania w sposób zgodny z ich przeznaczeniem biznesowym – mówił Mateusz Morawiecki.

Co z czynszami?

W trakcie konferencji wicepremier Jarosław Gowin był pytany, czy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pomocy państwa w sprawie czynszów. Nie padła żadna konkretna decyzja, tylko obietnice, że sprawa będzie jeszcze konsultowana w październiku.