Przebudowa Bonarki. Niedługo czas na parking i food court

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 2022 roku w Bonarce trwa przebudowa, która ma zakończyć się w 2025 roku. Modernizacja obejmuje nie tylko wnętrze galerii, ale również parking. Mamy szczegóły dotyczące planowanych prac.

Właściciele obiektu podkreślają, że przebudowa C.H. Bonarka jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce, prowadzonych na działającym obiekcie. Wyzwaniem przed jakim stanęli projektanci było to, aby klienci nie odczuli żadnych utrudnień związanych z pracami, dlatego budowlańców można spotkać praktycznie tylko wtedy, gdy wychodzi się z kina po późnym seansie.

– Blisko 90 proc. prac prowadzonych jest w nocy, aby zapewnić bezpieczne otwarcie centrum kolejnego dnia rano – mówi Maciej Tarnowski, Development-Senior Project Manager NEPI Rockcastle..

Co widać, słychać i czuć?

Celem numer jeden przebudowy jest unowocześnienie centrum, zwiększenie komfortu zakupów i uatrakcyjnienie oferty dla klientów. Do tej pory udało się poprawić estetykę galerii czy ułatwić komunikację. Ciekawym zabiegiem jest kwestia poprawy akustyki przez zainstalowanie okładziny na sufity. Przy okazji modernizacji zastosowane zostały rozwiązania energooszczędne i proekologiczne np. zainstalowane zostały schody ruchome, które odzyskują energię.

Zmienił się również system oświetlenia. – W świetlikach zamontowano oświetlenie z systemem DALI, który w sposób ekonomiczny potrafi sterować natężeniem źródeł światła w zależności od potrzeb. W Bonarce zainstalowano również nowy inteligentny system zarządzania budynkiem – BMS. Pozwala on na bardziej efektywne sterowanie urządzeniami do chłodzenia i nagrzewania centrum – wymienia Tarnowski.

Wygoda i elegancja

Wejście od ul. Puszkarskiej zostało całkowicie przeprojektowane. Przedstawiciele centrum twierdzą, że po zakończeniu prac wszystkie wejścia będą nawiązywać do stylu eleganckich hotelowych lobby.

– Strefy lobby w przestrzeni parkingów zostały mocno wyeksponowane poprzez zastosowanie dużych podświetleń oraz przeszkleń, które pozwalają klientom zorientować się, gdzie znajdują się główne wejścia do pasaży. Ponad to w strefach wejściowych zaplanowane zostały małe punkty usługowe typu krawiec, szewc oraz szafki depozytowe, jak również interaktywne mapy centrum, czego wcześniej brakowało – stwierdza Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager CH Bonarka.

Od dłuższego można korzystać ze zmodernizowanych pasaży, gdzie dominują takie barwy jak biel, antracyt i kolor szampański. – Modernizacja pasażu umożliwiła powiększenie przestrzeni handlowej i wytyczenie nowych traktów komunikacyjnych, co w połączeniu z nową lokalizacją wind i dużej liczby nowych schodów ruchomych pozytywnie wpłynęło na komfort przemieszczania się po Bonarce – dodaje przedstawicielka centrum handlowego. Zmodernizowana został również większość toalet.

Parking na końcu

W planach jest stworzenie strefy relaksu i do pracy dla klientów. W projekcie przewidziano także kilka stref zabaw dla dzieci, które zostaną oddane do użytkowania na ostatnim etapie przebudowy.

Na początku 2024 roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji części gastronomicznej i przestrzeni pod nią. Dojdzie też do przebudowy windy znajdującej się przy Punkcie Info. Zostanie ona znacznie powiększona i całkowicie przeszklona, w głównej mierzy z myślą o zawiększeniu komfortu osobom z niepełnosprawnościami.

Właściciel Bonarki chce również poprawić system parkingowy na wszystkich poziomach. Rozpoczęcie prac zaplanowane zostało na połowę przyszłego roku. – W efekcie prac modernizacyjnych system organizacji ruchu zostanie zmieniony, zainstalowane zostaną nowe systemy ułatwiające parkowanie takie jak: wskazywanie liczby zajętych miejsc, dynamiczny system kierunkowy i lokalizacja samochodów oraz monitoring CCTV wpływający na bezpieczeństwo – mówi Katarzyna Kasprzak.

Jak długo te prace potrwają?

Prace na pasażu potrwają do końca pierwszego kwartału 2025, natomiast na parkingu do końca 2025 roku. Po ich zakończeniu powierzchnia GLA centrum handlowego zwiększy się o 4,2 tys. mkw.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie